20. dubna 2023
3 minuty čtení

Kostel sv. Ignáce v Jihlavě bude mít po opravách pozměněnou barvu fasády

Kostel svatého Ignáce v Jihlavě bude mít po dokončení nynějších oprav pozměněnou barvu čelní fasády. Namísto nynější jednolité světlé by měla být ve dvou tlumených odstínech. Debata ještě není uzavřená. Jak odborníci řekli novinářům, stále sledují, jak vzorky barev na fasádě vypadají při různém světle. Řeší také, jak zabránit znečišťování opravené památky holuby.

Stavbaři začali opravovat střechu, krov a průčelí kostela na Masarykově náměstí loni zjara. Projekt skoro za 30 milionů korun dotovaný z takzvaných norských fondů bude dokončený na podzim. "Práce pokračují, po zimním zvolnění, teď už zase naplno," řekl farář Marian Jiří Husek z jihlavské farnosti u kostela svatého Jakuba, která má ve správě také kostel svatého Ignáce.

Stopa po původní barevnosti

Jedinou stopu po původní barevnosti průčelí kostela našli pracovníci na severní věži, v místě, kde ji překrývá pultová střecha. "Ta fasáda původně, předpokládáme, byla pojednaná v několika barvách," uvedl Petr Severa z Národního památkového ústavu. Uvedl, že mohlo jít o šedou a okrovou barvu, použité mohlo být i zlacení, případně červená barva. Při zásazích hlavně v minulém století ale zmizely všechny omítky na plochách, které mohly mít nějakou barvu.

Odborníci se teď přiklánějí k tomu, že čelní fasáda kostela bude ve dvou odstínech vycházejících z barev kamene.

Na střeše bude měď

Pracovníci už odkrývají i střechu kostela, na níž bude dosluhující krytina z bonského šindele nahrazená mědí. Vyčistit se musí i podkroví, kde byly tuny suti. "Při minulých opravách to často dělníci dělali tak, že co shodili, nechali na půdě," řekl farář. Ke znečištění také velkým dílem přispěli hnízdící holubi.

Cílem projektu není jen památku opravit, ale také ji otevřít ve větší míře veřejnosti. "Již v tuto chvíli pracujeme na tvorbě aplikace, která v budoucnosti provede návštěvníka architekturou, uměleckou výzdobou a historií kostela," uvedl Husek. V kostele bude také expozice Jihlava zmizelá, s jejíž přípravou pomáhá jihlavské Muzeum Vysočiny.

Římskokatolická farnost už připravuje další etapu oprav, která se zaměří na interiér kostela svatého Ignáce.

Zdroj: čtk
Foto: Město Jihlava