10. listopadu 2022
3 minuty čtení

Ke Dni válečných veteránů vyráběly děti v Přibyslavicích vlčí máky, které se po první světové válce staly symbolem veteránů

Spolek válečných veteránů Veterans z Třebíčska, který se věnuje armádní osvětě, spolupracuje se základní školou v Přibyslavicích na Třebíčsku. Jde o pilotní projekt, v němž nejmladší generaci připomíná význam armády i její mimořádné osobnosti. Společně se nyní připravují na připomínku Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu. 

"Kdo má tu osvětu dělat? My jsme přesvědčeni, že by to měli být vojáci nebo pozůstalí. Proto se to osobním příkladem snažíme dětem vysvětlovat," řekl Tomáš Sláma, předseda spolku Veterans, který byl členem zahraniční mise v bývalé Jugoslávii.

Podle Ilony Jirovské, ředitelky školy, je spolupráce formou vzdělávání, která má pro děti větší význam než pouhé memorování historických faktů. Seznamování dětí s armádou, současnou i minulou, podle ní navíc nabylo významu aktuálním děním na Ukrajině napadené Ruskem.

Symbol vlčích máků

Ke Dni válečných veteránů děti vyráběly vlčí máky, které se po první světové válce staly symbolem veteránů. Dnes jimi vyzdobily společné prostory školy, ve čtvrtek je na téma veteránů čeká beseda. "Vlčí mák se jim moc líbí, zaujalo je i to, co jsme si o něm načetli, že to byla první květina, vlastně plevel, která začala ve zničené zemi rašit kolem hrobů padlých vojáků. Uctíváme tím památku těch, kteří pro nás vybojovali svobodu, děti to hodně prožívají," řekla Jirovská.

Vlčí mák jako symbol padlých vojáků je odvozený od básně, kterou sepsal vojenský lékař John McCrae. Popisuje v ní divoké máky kvetoucí nad vojenskými hroby. Báseň byla publikovaná v roce 1915.

11. 11.

Oběti válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo roku 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Zatímco v cizině, především v anglosaském světě nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku se připomíná až v posledních letech. Oficiálně se v ČR slaví od listopadu 2001.

Zdroj: čtk, Foto: pexels.com