26. dubna 2023
3 minuty čtení

Kdo ti hlídá děti, když jsi dělala kariéru? Jihlavská galerie Nonstrop vystaví od 2. května díla výtvarnice Toy_Box

V jihlavské galerii pod širým nebem Nonstrop se budete moci od 2. května seznámit s díly výtvarnice vystupující pod jménem Toy_Box. Výstava ilustrátorky, malířky a autorky komiksů nazvaná Kdo ti hlídá děti, když jsi dělala kariéru? bude v uličce Malá Lazebnická přístupná do konce července, uvedl její kurátor Vít Kraus. Kromě galerie představí tvorbu výtvarnice i jednodenní výstava v areálu jihlavské Modety, která bude 6. května.

Vystavené práce se podle Krause věnují péči o děti a staré lidí i běžným rutinním činnostem, kterým se mnohdy nedostává adekvátního uznání, byť jsou pro všechny zásadní a potřebné. "Základním technologickým východiskem jsou velkoformátové streetartové intervence – kresby v uličce Malá Lazebnická. Jednodenní výstava v areálu staré Modety představí soubor autorčiných malířských pláten, vzniklých ke stejnému tématu v průběhu několika posledních let," uvedl Kraus.

Název výstavy vychází podle Toy_Box z její osobní zkušenosti, z komentářů okolí hodnotících její život. "Už poněkolikáté mi proběhlo hlavou, že ať se ženy chovají jakkoli, jejich životní strategie je vždy napadnutelná a pozice ohrožená. Pokud mají děti a zůstávají s nimi doma, zanedbávají práci a budou mít problém se tam vrátit. Pokud mají děti a pracují – musí se smířit s tím, že mohou být označeny jako kariéristky a budou pod drobnohledem, zda pečují tolik a stejně kvalitně jako ty, které jsou doma. Pokud děti vůbec nemají, bývají vnímány jako sobecké. Ať děláme, co děláme, nikdy to není dobře," uvedla výtvarnice.

Je absolventkou Literární akademii Josefa Škvoreckého, poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka, nyní je ve svobodném povolání. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do řady časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou (2014) vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu.

Galerie Nonstrop funguje od roku 2017 v uličce v centru Jihlavy. Je určená pro prezentaci současného umění. Obvykle nabízí během roku čtyři výstavy. Vznikla ve spolupráci radnice, Oblastní galerie Vysočina a základní umělecké školy. Provozuje ji město prostřednictvím příspěvkové organizace Brána Jihlavy.

Ulička se zachovanými členitými fasádami historických domů spojuje hlavní Masarykovo náměstí s prostorem u kostela svatého Jakuba. Několik desítek let byla uzavřená. Radnice ji upravila a otevřela před 11 lety.

Zdroj: čtk
Foto: redakce, listopad 2022