25. října 2022
2 minuty čtení

Kavárna Potmě v Jihlavě. Až do neděle si můžete vyzkoušet život nevidomých v absolutní tmě

Dnes ráno jsem vyrazila na kávičku na jihlavské náměstí. Na tom by pochopitelně nebylo nic zvláštního, kdyby se ovšem nejednalo o unikátní světluščí kavárnu, která vyrostla na Masarykově náměstí, a je v ní absolutní tma. Tma, která vás překvapí, ale přinese vám nevšední zážitek. Tma, která vám aspoň na chvíli příblíží život nevidomých. Tma, která přináší do života každého vidícího člověka poznání, pokoru i respekt. Kavárna Potmě je jedinečný koncept Nadačního fondu Světluška. Veřejnost si v ní může v klidu pobýt a vychutnat si nápoje v kavárně, kde nevidí absolutně nic. Po celou dobu vaší návštěvy vás obsluhují nevidomí nebo slabozrací lidé.

Během naší úterní návštěvy probíhalo z kavárny živé vysílání Českého rozhlasu s úžasnou a pohotovou Helou Dvořákovou. Kavárnu Potmě navštivili nejen lidé z řad veřejnosti a hosté rádia, ale také třeba školy, které se zde seznamovaly například i s kompenzačními pomůckami.

Pro dobrou věc

Kavárna je dobročinný projekt, jehož cílem je zvýšit povědomí o životě našich nevidomých a slabozrakých spoluobčanech, zároveň svojí návštěvou a konzumací podpoříte právě Světlušku.

A i když bych vám mohla detailně popsat, jak to v kavárně funguje, neudělám to. Zajděte si tam.

Kavárna má otevřeno od nevidím do nevidím, jinými slovy od 9 do 20 hodin až do neděle. Nepropásněte tuto jedinečnou akci, která se koná v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, mimochodem i ředitel festivalu Marek Hovorka dnes kavárnu navštívil.

Autor: Ivona Kavalierová

Dále doporučujeme