12. října 2022
2 minuty čtení

Kaštany zvířátkům v jihlavské zoo nejedou, udělají radost lesní zvěři. NESUŠIT, NEKUPIT!

„Chcete udělat zvířatům v naší zoo radost? Doneste nám žaludy nebo bukvice. Kaštany nenoste, ty našim zvířátkům nechutají. Děkujeme," informují na svém facebookovém profilu zaměstanci zoologické zahrady Jihlava. Kam tedy s hnědými lesklými plody, pokud už máte postaviček z kaštanů plnou poličku, podzimní věnec visí a děti stále chtějí sbírat? A na co si dát rozhodně pozor, abyste dobrým skutkem neublížili?

Jak nám osvětlil Petr Kolář, předseda myslivecké komise OMS Jihlava, hlavní je držet se zásady, že všeho moc škodí.  Kaštany obsahují množství saponinových látek, které působí negativně, ve větší míře dokonce toxicky, na trávení zvěře. Správnou variantou je kaštany ihned po nasbírání odnést do míst, kde se zvěř schází. Kaštany totiž vlivem nesprávného sušení ztvrdnou nebo dokonce zplesniví. Přikrmovat je vhodné každý den například deseti kusy kaštanů, vysypat celý košík ke krmelci jednou týdně může mít pro zvěř fatální následky. Pamatujte na to, až budete chtít zvířátkům udělat pěkný Štědrý den.

Do lesa můžete předkládat také jablka, hrušky, mrkev a další zeleninu, chleba i rohlík, vše je dobré rozkrájet na menší kousky. Vše musí být naprosto suché, bez jakýchkoliv náplní.
Na vhodných místech můžete nabízet i ptáčkům vhodná semínka.

Text a foto: Anička Rásochová