09. července 2022
4 minuty čtení

Kampaň, která měla motivovat lidi k trvalému pobytu v krajském městě, Jihlava nakonec realizovat nebude

Jihlava upustila od kampaně, prostřednictvím které chtěla motivovat lidi žijící ve městě k tomu, aby se přihlásili k trvalému pobytu. Poskytování výhod, například vstupenek do zoo, akvaparku nebo jízdného v MHD zdarma, nedoporučili ani právníci, podle nich by se to mohlo posuzovat jako nerovný přístup k obyvatelům. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí města Radovan Daněk. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo v Jihlavě k letošnímu 1. lednu trvale 50.108 lidí.

Vracet se město podle mluvčího nechce ani k tzv. nakupování obyvatel, kdy by za přihlášení k pobytu vyplácelo peníze. Radnice se podle něj zaměří na zlepšování podmínek pro život v Jihlavě, jako je podpora dostupného bydlení nebo rekreačních aktivit. "Navíc příští rok Jihlava spustí novou koncepci parkování, ve které budou zvýhodnění trvale přihlášení obyvatelé," uvedl.

Před dvěma lety radnice informovala o tom, že bude zpracovaný výzkum o identitě Jihlavanů, který měl být podkladem pro připravovanou kampaň Staň se Jihlavákem. Tehdy radnice uvedla, že podle množství odpadu a dalších dat může v Jihlavě bydlet jiný počet lidí, než ukazují oficiální statistiky. Na ty, kteří nemají trvalý pobyt, nedostává město peníze z vybraných daní, i když využívají městskou infrastrukturu.

Zvýšení počtu obyvatel pomocí daru 3000 korun na hlavu Jihlava vyzkoušela v roce 2005, kdy počet Jihlavanů klesl pod 50 000. Od té doby se počet obyvatel Jihlavy podle ČSÚ drží nad touto hranicí.

Stejnou taktiku jako kdysi Jihlava vyzkoušel v minulých dvou letech Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, za přihlášení k trvalému pobytu rovněž nabídl 3000 korun. Získal tak 47 obyvatel. Podle starosty Bohumíra Nikla (nestraník) výzva mířila na ty, kteří už v třítisícovém Ždírci bydlí a využívají jeho služby. Rozvoj města podle něj radnice podporuje řadou aktivit. "Připravujeme parcely, chceme stavět bytový dům, podporujeme tady různé podnikatelské záměry," uvedl příklady.

Zdroj: čtk
Foto: redakce