16. února 2023
3 minuty čtení

Jubilejní 1000. premiéra v Horáckém divadle Jihlava: Muzikálový příběh vás zavede mezi trampy na Vysočině

Tisící premiéra od vzniku Horáckého divadla v Jihlavě v roce 1940. To si zaslouží především velkou gratulaci!  Autorský, táborákovými zážitky očouzený muzikál Nad Sázavou je zároveň šestou premiérou letošní sezóny. Premiéra na velké scéně Horáckého divadla v sobotu 18. února 2023 v 19.00.

V jubilejním titulu Nad Sázavou se až symbolicky snoubí autentické hodnoty Horáckého divadla. Muzikálový titul má vždy potenciál oslovit největší počty diváků. Téma trampingu je pro region Vysočiny bytostně přítomné ve svých nejrůznějších formách. A původní tvorba a reflexe přítomnosti je jedním z nejsilnějších uměleckých nástrojů k navázání spojení s hledištěm. Titulem Nad Sázavou by HDJ rádo oslavilo divadelní „tisícovku“ společně se všemi diváky.

 

„Trampikál“ Nad Sázavou

Podmanivost zážitků pod trampskou vlajkou k sobě za více než století přivinula nesčetné množství přívrženců, kteří zrcadlili vždy specifické dobové kontexty. Autorský tým se snaží nahlédnout na trampské zvyklosti v konfrontaci se soudobými nástrahami a dopřát svým hrdinům prostor, v němž se mohou (mimo lomození společenského štěpení) přiblížit jeden druhému, ale také slovy jedné z písní tohoto trampského muzikálu, vydat na “cestu k sobě samému”.

Děj uvádí rozmanitou směs lesních návštěvníků. Spleť nástrah vyšlapaných pěšinek k sobě v situacích, jež nepostrádají nadhled, postupně svede skupinku pravověrných trampských pamětníků, kteří se k ohništi uchylují už bezpočet let. Rovněž se sem vydává rodinka, která přijela zdolat přírodu a pokořit své tábornické limity. K vlastnímu překvapení se zde ocitají i zatoulané hvězdy trampského hudebního nebe. A do čtveřice lesní tišinu rozrazí přítomnost takzvaných lufťáků s hlučným pohodlím karavanu. Za noci, jež umí zaskočit, se tak u ohně tábořiště splétají nesourodé osudy, charaktery i povědomě znějící hudební motivy. 

Otisk očouzených táborových zážitků

Režisér a textař Michal Zetel spolu s hudebním skladatelem Mariem Buzzim komponují původní písně nesoucí otisk očouzených táborákových zážitků spolu s osvobozující žánrovou barvitostí přímo pro potřeby jednotlivých interpretů. Díky této soustředěné snaze vzniká mimo jiné unikátní hudební těleso, které předkládá múzické talenty bezmála celého souboru. Za zvuků „nakažlivých“ melodií se proplétají nápadité choreografie Anna Korby Vanacké v symbolistně osvobozené scénografii Evy Jiřikovské.

Zdroj: Horácké divadlo Jihlava
Foto: Igor Stančík