17. října 2023
2 minuty čtení

Jít, či nejít na Shakespeara? Rozhodně ano, v Horáckém se chystá další premiéra

Notoricky známý úryvek pochází sice z díla Hamlet, nicméně Jihlavu čeká neméně slavnější Shakespearovo dílo v podání souboru Horáckého divadla. Premiéru na velké scéně zažije 21. října v 19 hodin slavný Macbath.

Dílo na své oživení na zdejší velké scéně vyčkávalo bezmála šedesát let. Původní notoricky známý příběh uchvácení skotského trůnu s propracovanou psychologií souboje touhy a svědomí usměrňuje přístup autorského týmu do podoby tří časových rovin, v nichž touží zacílit svou pozornost na tekutou pozici morálních zásad proměnných v toku času. Ztrojení ústřední dvojice v podobách hlubokého středověku, vrcholné renesance a v soudobém vyobrazení nabourává čtyřrozměrné kontinuum časoprostoru a naskýtá možnost paralelního vývoje ústředních postav této hry.

Vzhledem k inscenačnímu záměru přistoupil tvůrčí tým k úpravě a inscenování doposud nejnovější verze překladu Jiřího Joska, jež v sobě snoubí nosnost autorova odkazu, ale zároveň jej předává dynamickým a
současným, přesto však básnickým jazykem.
„Celkový ráz nadhledu nemá za cíl vytěsnit autora do pozadí, ale svobodně dodává vodítka v slepé mapě k pouti za uchopením Macbetha v současném divadelním jazyku reflektujícím myšlenkovou i výrazovou volnost vlastní scénickému zamyšlení se nad Shakespearem v jednadvacátém století,“ dodává dramaturg Jaroslav Čermák.

Zdroj a foto: TZ Horácké divadlo Jihlava