05. května 2022
2 minuty čtení

Jihlavu vyšla údržba silnic a chodníků v zimě na 9,1 milionu korun

Zima byla krásná, trochu proměnlivá a zimní údržba silnic a chodníků v Jihlavě začala už koncem října. Prohrnování a sypání místních silnic a chodníků stálo krajské město tuto zimu 9,1 milionu korun bez daně. V porovnání s předchozí zimní sezonou náklady stouply o 627 000 korun, řekl ve středu 4. 5. ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Kvůli aprílovému počasí se sněžením musela firma zkraje letošního dubna na pár dnů přerušit jarní úklid v ulicích.

Služby města Jihlavy se poslední zimu staraly o čištění a sypání 230 kilometrů silnic a 170 kilometrů chodníků. Padlo na ně 889 tun soli, 91 800 litrů solanky a 1069 tun písku a drti.

"Zimní údržba začala už koncem října a trvala až do začátku dubna. Dalo by se říci, že zimní období trvalo bezmála sedm měsíců," uvedl Málek. Nejdražší bylo sypání a čištění jihlavských ulic v lednu, stálo 3,2 milionu korun.

Náročné byly výkyvy teploty, i absence pracovníků kvůli covidu

"Náročné byly zejména výkyvy teplot a náhlé změny počasí. Dalším problémem byl velký spad sněhu během několika hodin," uvedl mluvčí k průběhu poslední zimy. Firma také musela zajišťovat náhradu za pracovníky, kteří se nakazili covidem-19.

Náklady na zimní údržbu v padesátitisícové Jihlavě byly podle Málka poslední dvě sezony podstatně vyšší než v předchozích několika letech, kdy za ni město vydávalo okolo čtyř milionů korun.

Zdroj: ČTK, foto: redakce