01. prosince 2022
2 minuty čtení

Jihlavskou ZUŠkou budou znít tóny klavíru za téměř pět milionů. Nástroj vybrali odborníci v Hamburku

Základní umělecká škola v Jihlavě získala koncertní křídlo značky Steinway za 4,7 milionu korun. Nástroj vybírala v Hamburku odborná komise složená z pedagogů školy i předních českých klavíristů Igora Ardaševa a Lukáše Klánského.

„Je to jediný takový klavír na Vysočině," prozradila ředitelka umělecké školy Dana Fučíková. „Naše škola bude v roce 2024 slavit sto let od svého založení. Já si myslím, kdy si jindy přát drahý dárek než ke stým narozeninám," uvedla dále před středečním slavnostním křtem nástroje. Klavíry této značky jsou ve významných koncertních síních. V Jihlavě budou nový klavír využívat při výuce, koncertech, při pořádání interpretačních kurzů i soutěží. „Tímto krokem jsme se bezesporu posunuli mezi nejvýznamnější základní umělecké školy v České republice a věříme, že se tak Jihlava stane skutečným uměleckým vzdělávacím centrem kraje," dodala.

V koncertním sále ZUŠ nahradí klavír americko-německého výrobce Steinway&Sons koncertní křídlo z roku 1989. Nový klavír měří na délku 274 centimetrů a váží 480 kilogramů. Město na jeho pořízení dalo 4,3 milionu korun, podle paní ředitelky pomohla také řada sponzorů. Přispívat je stále možné na transparentní účet na stránkách školy založený Unií rodičů při ZUŠ Jihlava. Veřejnosti nástroj škola představí 1. února 2023, zahraje Igor Ardašev.

Zdroj: ČTK
Foto: FB ZUŠ Jihlava

Dále doporučujeme