04. listopadu 2022
2 minuty čtení

Jihlavskému výrobci dveří, firmě SAPELI, se daří. V prvním pololetí stouply tržby i zisk

Jihlavský výrobce dveří Sapeli měl v letošním prvním pololetí tržby 618 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 30 procent. Přispělo k tomu i zvýšení exportu. Společnost sídlící v Jihlavě vykázala za prvních šest letošních měsíců provozní zisk 38 milionů korun, v meziročním porovnání byl vyšší o víc než polovinu. 

Od ledna do konce června vyrobila společnost 151 000 dveří, o 15 procent víc než ve stejné době vloni. Roční tržby Sapeli minulý rok převýšily miliardu korun, za celý letošek firma očekává jejich patnáctiprocentní nárůst.

"Podstatné je říct, že se porovnáváme s rokem 2021, který byl ještě ovlivněn pandemií. Ve vyšších tržbách se ale jednoznačně projevil i další posun našich zákazníků k dražším výrobkům," uvedl obchodní ředitel společnosti Marek Sedlák. Doplnil, že firmě pomohla také účast v developerských projektech a to, že zákazníci chtějí investovat do rekonstrukcí a dokončování staveb.

Sapeli v zahraničí

Rychleji než v Česku rostly Sapeli v letošní první polovině roku tržby v zahraničí, meziročně to bylo o 40 procent. Export se na celkových tržbách podniku podílel přibližně 13 procenty. Dveře Sapeli jsou dostupné ve víc než 20 zemích. "Změnili jsme strategii, nesnažíme se uspět cenou, ale nabízíme výrobky s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou atypické dveře, designové či skleněné," uvedl Sedlák.

Zákazníky firma oslovuje i pomocí showroomů, které má v zahraničí zatím čtyři, dva na Slovensku a další nově v Německu a ve Slovinsku. Od ledna bude mít showroom ve Vídni a na přelomu let 2023 a 2024 má v plánu otevřít takové prezentační místo v Budapešti. Mezi exportní teritoria Sapeli patří například i Bulharsko, Rumunsko, Francie, Malta, Polsko, Švýcarsko nebo Kanada.

Zdroj: čtk
Foto: redakce