03. května 2022
3 minuty čtení

Jihlavské muzeum zkoumalo zvony na Vysočině 5 let. Mají ohromný lidský rozměr

Tisíc čtyři sta zvonů se podařilo Muzeu Vysočiny Jihlava zdokumentovat při pětiletém kampanologickém výzkumu v církevních stavbách i mimo ně. Výzkum se soustředil na zvony na Žďársku, Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Detailní dokumentace tak velkého množství zvonů je v poměrech České republiky mimořádná, řekl ředitel jihlavského muzea Karel Malý. Výzkum se soustředil na původ zvonu, jeho osud, ale i na jeho materiálové složení, ale nelze opomenout ani rozměr lidský. Veřejnost se s výsledky výzkumu seznámí na výstavě.

"Pro mě nejzajímavější, protože nejsem historik, bylo to, že zvony mají ohromný lidský rozměr. Je naprosto úžasné, že i na malé obci neexistuje rozdělení - jsem katolík, praktikující katolík, evangelík, bez vyznání. Všichni v té obci shodně konstatují - to je náš zvon. Z pro mě trochu záhadných důvodů k tomu zvonu mají lidé velmi specifický vztah, skoro až mysticko-kulturní," řekl Malý.

Speciálně na Žďársku podle něho existuje velké množství novějších zvonů, které ve vlnách nahrazovaly zvony zabavené pro válečné účely jako materiál pro zbrojní průmysl. Nové zvony se do kostelů a zvonic ve velkém vracely po obou světových válkách. "Pak je takový útlum a objevuje se hodně nových zvonů v 60. letech a pak je samozřejmě obrovský boom v 90. letech. Čili se krásně ukazuje, že zvony jsou zrcadlem nějaké nálady a možností ve společnosti," řekl Malý.

Výzkum se soustředil na původ zvonu, jeho osud, ale i na jeho materiálové složení. "Máme spoustu materiálových analýz, což je úplné novum, v rámci republiky nikdo takový rozsah tohoto výzkumu nedělal," řekl Malý. Mimořádné je podle něho i to, že zmapované jsou nejen kostelní zvony, ale i drobné zvony na zvoničkách a hasičských zbrojnicích. Do bádání muzeum zahrnulo tři z pěti okresů Vysočiny kvůli času i kvůli finančním možnostem. Pelhřimovsko a Třebíčsko by mohlo být předmětem dalšího výzkumu.

Veřejnosti se představí výsledky výzkumu formou výstavy na Roštejně

Pětiletý výzkum s náklady asi pět milionů korun začal v roce 2018, letošní rok je poslední, muzejníci se v něm věnují hlavně výstupům v podobě knih či výstavy. Knihy k jednotlivým okresům vyjdou do konce letošního roku. Výstava začne na hradě Roštejn, který muzeum spravuje, v červnu a potrvá do konce září. Instalovaná bude v hradní kapli a na nádvoří, řekla kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Zdroj: ČTK, foto: webové stránky města Jihlavy, pixabay