13. dubna 2023
3 minuty čtení

Jihlavské muzeum vystavuje obrazy Poldi Habermanna

Muzeum Vysočiny Jihlava vystavuje ve své kavárně obrazy uměleckého kováře Poldi Habermanna. Na asi dvou desítkách děl přibližuje malířský rukopis plný usměvavých tváří a barev, uvedl kurátor Pavel Bezděčka. Výstava nazvaná Pocta malířům bude přístupná do 28. května.

"Na obrazech ukazuje podobné motivy a styly jako někteří malíři. Sám váhal, jak výstavu nazvat, nakonec zvolil Poctu malířům, ale na žádném z obrazů není znázorněný konkrétní malíř," řekl Bezděčka. Obrazy jsou podle něho z Habermannovy nejnovější tvorby. "Všechno je to docela nové, jen dva jsou asi osm let staré, ale většina z nich vznikla v době covidu nebo dokonce loni," řekl Bezděčka.

Poldi Habermann

Poldi (Leopold) Habermann se narodil 9. září 1955 v Jihlavě. "S trochou nadsázky lze říci, že od dětství žil v zajetí ohně, protože jeho kovářským vzorem byl jeho otec a především strýc," uvedl Bezděčka. Leopoldův strýc Alfred Habermann (1930–2008) patřil k zakladatelům setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýn na Přerovsku. Jako umělec i pedagog působil v České republice i zahraničí. Od roku 2008 se na Hefaistonu uděluje cena, která je po něm pojmenovaná. První získalo město Lipník nad Bečvou za podporu uměleckého kovářství.

Poldi Habermann se letech 1971–1974 vyučil na Ústředí uměleckoprůmyslových řemesel v Praze jako výtvarník, kovář a restaurátor kovů. Po vyučení působil v restaurátorské dílně Pavla Kozányho jako restaurátor historického nábytku, zlacení a malby na dřevo. Později byl na stáži u sochaře, architekta a kováře Achima Kuhna v Berlíně. V roce 1990 absolvoval restaurátorský kurz památek v Centro Europeo UNESCO v Benátkách.

Od roku 1975 se účastnil řady výstav doma i v zahraničí. Loni se s jeho tvorbou mohli lidé seznámit na výstavě na hradě Helfštýn. Vystavené byly i jeho obrazy

Malování se věnuje ve volném čase. "V kontrastu s dramatickým vyzněním sochařské tvorby jsou Poldiho malby plné barev s živým rukopisem, realistickými prvky a zachycenými motivy vlastních soch, usměvavých tváří autorových blízkých či jeho oblíbených míst," uvedl Bezděčka.

Zdroj: čtk
Foto: FB Muzeum Vysočiny Jihlava