26. dubna 2022
2 minuty čtení

Jihlavské muzeum připravuje dlouhodobý výzkum včelařství v Česku

Muzeum Vysočiny Jihlava chce zmapovat a zaznamenat historii vývoje tradičních metod chovu včel v Česku. Dlouholetý výzkum za více než 20 milionů korun bude součástí spolupráce s Univerzitou Palackého v Olomouci. Podle Kláry Bezděčkové z přírodovědného oddělení muzea by měl výzkum také přispět k zachování udržitelného rozvoje tradičního včelařství. Výzkum by měl trvat od roku 2023 do roku 2027. Muzeum na něj chce získat dotaci, zda s žádostí uspělo, se dozví v prosinci.

"Tato oblast je dosud málo prozkoumána. Výzkum může přinést řadu nových poznatků a zároveň pomoci zachovat šetrné metody chovu včel pro budoucnost. Budou shromážděny, dokumentovány, digitalizovány a systematicky uspořádány doklady o historii chovu včel na území České republiky dříve, než by mohly beze stopy zaniknout, a tyto informace budou uchovány pro další generace ...," uvedla Bezděčková.

Výsledky mají být přístupné především odborníkům, širší veřejnost se se závěry výzkumu seznámí na velké putovní výstavě doplněné katalogem. "Zajímavé budou ale nepochybně i další výstupy, třeba interaktivní mapy a aplikace týkající se naší krajiny," řekla Bezděčková. Výzkum se zaměří na celou Českou republiku.

Vysočina patří podle Bezděčkové v přepočtu na obyvatele k regionům s největším počtem včelstev a ke krajům s dlouhodobou tradicí včelaření. Vypovídají o ní mimo jiné i místní jména měst a obcí - Brtnice, Brťoví. "Vypovídající zřejmě o přítomnosti brtí – dutin obývaných včelami," uvedla Bezděčová.

Zdroj: ČTK, foto Pixabay