30. ledna 2023
2 minuty čtení

Jihlavská zoo ukončuje chov tuleňů. Mořské ryby, které tito živočichové konzumují, jsou plné těžkých kovů

Tuleni v jihlavské zoo patří k nejoblíbenějším exponátům. Po šestnácti letech ale bude muset být jejich chov ukončen. Na konci února bude samec transportován do Itálie.

První tuleň obecný přijel do jihlavské zoo v roce 2006 z Bernu, postupem času k němu přibyly i samice. Bohužel se ale nepodařilo odchovat žádné z mláďat.

V současné době můžete ve vodě vidět plavat samce Robbieho, samice na podzim loňského roku uhynuly.

„Pitva prokázala problémy s játry,“ vysvětlil ředitel Zoologické zahrady Jihlava Jan Vašák. Příčinou jsou mořské ryby, které tuleni konzumují. Lidskou činností a znečisťováním oceánů obsahují ryby větší množství těžkých kovů. Jejich dlouhodobou konzumací se pak tuleňům ukládají tyto kovy v játrech.

„U tuleňů není možné potravu nahradit sladkovodními rybami. Mořské ryby, které se dostávají do České republiky, pocházejí z jednoho zdroje, takže alternativu naneštěstí nemáme,“ konstatuje Vašák. „Po pečlivém zvážení jsme se proto rozhodli chov tuleňů ukončit. Víme, že se jedná o populární a oblíbený druh v naší zoo, ale z hlediska chovu se mu u nás nevede tak, jak bychom si přáli. Nikdy se nepovedlo odchovat mláďata, navíc se teď ukázal problém s krmením. Jelikož jim tedy nedokážeme dát stoprocentní podmínky, nebudeme v jejich chovu pokračovat. Věříme, že návštěvníci pochopí naše rozhodnutí,“ doufá ředitel.

Zdroj a foto: fb Zoologická zahrada Jihlava