29. prosince 2022
2 minuty čtení

Jihlavská zoo mezi svátky přivítala jubilejního návštěvníka, přišla ale o zub pásovce a postrádá jednoho rysa

Ve středu 28. prosince jihlavská zoologická zahrada přivítala letošního 350 000 návštěvníka. Stala se jím Alena Kružíková z Polné. 

U vstupu ji i s rodinou  přivítal ředitel zoo Jan Vašák, který jim předal i několik dárků ze zoo. „Mám obrovskou radost, že jsme dnes dosáhli nového rekordu. Jedná se o nejvyšší návštěvnost v historii zahrady vůbec," řekl ředitel Jan Vašák.

O něco horší den měla samice pásovce kulovitého. Chovatelky si všimly, že nemá takovou chuť do jídla jako dřív. Vzaly ji proto na vyšetření k veterinářce, která musela pásovce nejprve uspat, což není zrovna jednoduchý úkol. Následně zkontrolovala chrup, kde našla zkažený zub, který musel ven. Samice pásovce celý zákrok zvládla bez problémů a nyní je zpátky na svém místě.

To samé se ale nedá říci o samici rysa ostrovida, která před několika dny překonala oplocení, vyšplhala vysoko do stromů a opustila prostory zoologické zahrady. Naposledy byla viděna v úterý, už může být ale i mimo město. Je to plaché zvíře, které není nebezpečné, pokud ho ale někdo uvidí, měl by kontaktovat zoologickou zahradu.

 „Samice vylezla přes stromy příliš vysoko, s čímž nikdo nepočítal. Dostala se ven nedopatřením, snažila se slézt do výběhu, ale odbočila na špatný strom a dostala se za plot," uvedla Pavla Jarošová, zástupkyně ředitele zahrady.

Pokud někdo rysa uvidí, může kontaktovat zoologické oddělení zahrady na telefonním čísle 737266421. „Není to nebezpečné zvíře. Rys ostrovid nemá problémy s podmínkami, které v naší přírodě jsou, žijí u nás ve volné přírodě, " řekla Jarošová.

Zdroj: Zoologická zahrada Jihlava