06. února 2023
2 minuty čtení

Jihlavská vysoká škola investuje do nových fasád desítky milionů korun

Vysoká škola polytechnická Jihlava investuje desítky milionů do obnovy fasády budovy svého sídla. Musí respektovat historický vzhled stavby, energetické úspory očekává díky úpravě oken, dalších chce docílit pomoci fotovoltaických panelů, uvedla mluvčí školy Vendula Marešová. Úsporu si škola slibuje také od volna mezi semestry.

Na začátku ledna jediná veřejná vysoká škola na Vysočině podepsala smlouvu s dodavatelem opravy části fasády za 27,3 milionu korun. Předtím už do fasády investovala devět milionů korun. "Práce započaly předáním staveniště 19. ledna a budou trvat do konce roku 2024. V současné době se pracuje na jižním křídle budovy," uvedla Marešová.

Nová okna může škola měnit jen na částech budovy orientovaných do vnitřního nádvoří. "U venkovního pláště jsou okna repasována, ve vnitřní části proběhne výměna oken, a to z toho důvodu, že se jedná o ochranné památkové pásmo města Jihlavy, které neumožňuje u venkovního pláště výměnu," uvedla Marešová.

Fotovoltaika do dvou let

Fotovoltaické panely by chtěla škola kvůli úspoře energie na svoji budovu umístit do dvou let. V loňském roce jí náklady na energie vzrostly na víc než dvojnásobek. Kvůli snaze ušetřit přeorganizovala akademický rok. Na studenty nyní čeká měsíční pauza mezi semestry, v budově bez studentů bude moci být úsporný režim. 

Zdroj: čtk
Foto: Vysoká škola polytechnická Jihlava