06. dubna 2022
2 minuty čtení

Jihlavská společnost ICOM Transport koupila autobusy za 390 milionů korun. Všechny budou jezdit po Vysočině

Jihlavská společnost Icom transport investovala do obnovení svého vozového parku skoro 390 milionů korun. Koupila 85 autobusů, které budou jezdit na silnicích Vysočiny. Nové autobusy jsou postupně nasazované na nejvytíženější linky. 

Icom transport patří mezi největší dopravní firmy v Česku, provozuje celkem 800 autobusů a 300 souprav nákladních vozidel. Zaměstnává 1800 lidí.

Kvůli situaci na Ukrajině nemohly přijet desítky řidičů

Dopravce se teď musí vyrovnávat s rostoucími náklady. Jen kvůli zdražení nafty jde podle předsedkyně představenstva Kateřiny Kratochvílové měsíčně navíc o 13 milionů korun. Ve smlouvách s kraji o zajišťování autobusových spojů je podle ní sice "naftová" doložka, která ale platí rok zpětně. "Takže my celý rok ve svém cash flow neseme tyto zvýšené náklady," uvedla.

Kvůli válce nemohlo z Ukrajiny přijet 74 řidičů, s nimiž už měla firma Icom podepsané dokumenty, někteří další řidiči se odtud nemohli vrátit z dovolené.

V provozovnách firmy Icom v Jihlavě, Humpolci a Pelhřimově bude 43 nových autobusů. Průměrné stáří vozového parku se tam sníží z necelých šesti let na 3,5 roku. Dalších 40 nových autobusů bude provozovat dceřiná společnost Trado-Bus, která pak bude mít vozy s průměrným stářím 2,5 roku. Dva nové autobusy dostane Trado-MAD zajišťující městskou hromadnou dopravu v Třebíči.

Zdroj: ČTK, foto zdroj: Icom Transport

Dále doporučujeme