08. prosince 2022
3 minuty čtení

Jihlavská nemocnice si pod stromeček nadělila zrekonstruovanou kuchyň

Pavilon stravovacího provozu jilavské nemocnice, kde se denně vaří obědy pro více než 1500 lidí, prošel rekonstrukcí a modernizací. Denně se zde připravují obědy pro stovky pacientů, zdravotníků, ale také externích strávníků.


„Staré prostory, a hlavně zázemí kuchyně, bylo již nevyhovující a bylo jasné, že je potřeba
kompletní oprava. Rekonstrukce byla náročná a výjimečná v tom, že jsme nepřestali vařit i během oprav. Denně museli kuchaři připravit  jídlo pro zhruba 500 pacientů a 700 zaměstnanců nemocnice. Museli jsme omezit externí strávníky, kteří k nám docházeli,“
říká provozně-technický náměstek jihlavské nemocnice Alexander Filip.

Předání staveniště proběhlo právě před třemi lety. Opravy měly trvat dva
roky, o rok se ale protáhly. „Období oprav bylo náročné pro všechny. V kuchyni museli vařit, i když se pavilonem roznášel hluk sbíječek. Zaměstnanci chodili na oběd do provizorní jídelny v suterénu, na výběr bylo menší množství jídel. Chtěl bych poděkovat všem, že to zvládli,“ říká ředitel nemocnice Lukáš Velev. Z pohledu investora Kraje Vysočina šlo o dosud logisticky nejnáročnější opravu v areále krajské nemocnice.

„Práce byly rozděleny do osmi etap. Díky náročnému plánování i operativnímu změnovému režimu prací nebyl provoz přerušen a dnes nemocnice disponuje jídelnou, kde se najednou usadí až tři stovky strávníků. Dá se říci, že v objektu nezůstal kámen na kameni,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

Jedna z věcí, která je v nové kuchyni jedinečná, je to, že i v případě blackoutu nezůstanou pacienti hlady. „Provoz kuchyně je kompletně zálohovaný včetně chladicích a mrazicích boxů cestou náhradního zdroje. Moderní varná technologie u nás přeskočila století,“ usmívá se Alexander Filip.

„Součástí stavební zakázky byla také rekonstrukce trafostanice, neboť nová jídelna musí být připojena na novou přípojku nízkého napětí. Ta je dimenzována tak, aby na ní bez problému mohl být připojen i sousední domov důchodců,“ připomíná náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný. Mezi nové strávníky totiž už za několik měsíců přibydou i obyvatelé sousedního domova - Sociálního centra Kraje Vysočina. Jim bude strava přepravována podzemním tunelem ve speciálních tabletech.

Celková smluvní cena na rekonstrukci stravovacího provozu byla 302 997 000 korun. Z toho náklady na technologie 72 000 000 korun. Celou investici uhradil zřizovatel nemocnice Kraj Vysočina. Jak informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek už začátkem nového roku bude kraj pravděpodobně znát zhotovitele projektové dokumentace nového pavilonu rehabilitace a následné péče pro Nemocnici Jihlava. Během příštího roku odstartuje i projektování oprav střechy interního pavilonu.

Zdroj a foto: Nemocnice Jihlava
 

Dále doporučujeme