30. března 2023
2 minuty čtení

Jihlavská nemocnice má nové boxy na převoz krve. Pořízeny mohly být díky dárcům

Na hematologicko-transfuzním oddělení jihlavské nemocnice pořídili nové transportní boxy. Dopomohou včasnému a kvalitnímu převozu vhodných transfuzních přípravků. Řidiči v nich rychle, a hlavně kvalitně, dopraví krev, která je aktuálně potřeba.

Nové boxy se využívají každý týden a pořídit se mohly díky dárcům.Transportní boxy jsou monitorované a teplota uvnitř se přenáší do počítačů v nemocnici. Na oddělení tak mají přehled nejenom o tom, kde se boxy nacházejí, ale také, jaká je v nich aktuální teplota.

„Erytrocyty se transportují při teplotě 2-10 stupňů a trombocyty 20-24
stupňů. Řidiči tak nastavují podle potřeby teplotu na boxu. Díky tomu, že monitorujeme, kde se boxy nacházejí, můžeme také dát vědět na oddělení, kdy se krev blíží, a za jak dlouho ji budou mít pro pacienta k dispozici,“
popisuje vedoucí hematologické laboratoře Jaroslav Zelený.


Dva boxy zůstávají v autech Dopravní služby Nemocnice Jihlava. Město má strategickou pozici uprostřed republiky, takže pokud některý pacient potřebuje například trombocyty, řidič je může rychle přivézt z jiné nemocnice. „Trombocyty mají expiraci pět dní od výroby a pro nás se nevyplatí držet si jejich zásobu, proto pro ně v případě nutnosti řidič vyjede do jiné nemocnice. Potřebuje je například některá maminka po porodu, nebo pacient v urgentním stavu,“ dodává Jaroslav Zelený.

Transportní boxy pořídilo oddělení díky daru společnosti Bosch Powertrain s.r.o. Ta přispěla také na magnetické štítky v lednicích na hematologicko-transfuzním oddělení, kde se uchovává krev. Vše vyšlo na zhruba 75 tisíc korun. Jihlavský Bosch Powertrain s.r.o je dlouhodobým podporovatelem jihlavské nemocnice.

Zdroj a foto: TZ Nemocnice Jihlava

Dále doporučujeme