20. června 2022
3 minuty čtení

Jihlavou prošli havíři. Připomněli historii města

Průvod krojovaných havířů prošel v neděli centrem Jihlavy ke kostelu svatého Jana Křtitele. Pouť a mše připomněly svátek Jana Křtitele, patrona města Jihlavy. Veřejnost mohla sledovat i divadelní představení a koncerty, které byly součástí programu. Tradiční akce poukazuje na havířskou historii ve městě. ČTK to za organizátory řekl Vojtech Kolář.

"Jsme rádi, že se nám tahle prastará tradice povedla obnovit a že k nám na pouť každý rok přichází stále více návštěvníků. Už se moc těšíme na veliké Havíření, které bude začínat od pouti přesně za rok a den," uvedl Kolář. Dodal, že organizátoři připravují vždy bohatší program na lichý kalendářní rok, kdy akce trvá až tři dny. "Nechceme, aby to zevšednělo, jde nám o to, aby událost zůstala pro lidi vzácná, proto tu velkou akci máme jen jednou za dva roky," řekl Kolář. Připomněl, že letos se do průvodu zapojilo sedm desítek dětí, v lichých letech jich bývá i dvojnásobek.

Akce odkazuje na historii havířství ve městě. Kolář uvedl, že mše navíc ještě připomíná založení Jihlavy. "Tato akce je vlastně už jedna z mála, která zdůrazňuje havířství ve městě. Je to jediná živá kultura, při níž lidé mohou vidět slavnou historii Jihlavy," řekl Kolář.

Havířský průvod, který šel Jihlavou poprvé v roce 1799, je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999.

Zdroj: čtk, foto redakce

Dále doporučujeme