15. července 2022
4 minuty čtení

Jihlavou chystaná stavba přivaděče vody ze Štoků nebude mít větší dopad na okolí

Stavba deseti kilometrů přivaděče pitné vody ze Štoků na Havlíčkobrodsku do krajské Jihlavy nebude mít podle úřadů významný vliv na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů zjišťovacího řízení, který byl počátkem tohoto měsíce zveřejněný v informačním systému EIA. Možné dopady záměru nechalo posoudit město Jihlava, které chce novým potrubím dovést na své území vodu z vodárenské nádrže Švihov na řece Želivce.

Stavbou si chce Jihlava zajistit další zdroj pitné vody. Do padesátitisícového města teď proudí voda hlavně z vodárenské nádrže Hubenov, která podle zveřejněného záměru při delším suchu nebo při nárůstu počtu obyvatel nebude dostačovat.

Jihlava navazuje na projekt havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK), která letos dokončí stavbu přivaděče vody z Havlíčkova Brodu do Štoků. Tato skoro deset kilometrů dlouhá část přivaděče bude podle informací firmy stát okolo 70 milionů korun. Státní dotace pokryje 60 procent nákladů akce, přispěje na ni i jihlavská radnice.

Podle zveřejněného záměru chce Jihlava postavit 10,6 kilometru přiváděcího řadu s odbočkami ke vsi Zvonějov a do jihlavských částí Pávov a Zborná. Stavba by mohla začít za dva až tří roky.

Vybudování přivaděče mezi městysem Štoky a Jihlavou by podle dřívějších odhadů města mělo stát okolo 180 milionů korun. Mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk ale ČTK letos v květnu sdělil, že to je odhad starý skoro dva roky. Vzhledem k nárůstu cen město podle něj předpokládá podstatně vyšší investici. Chtělo by na ni dostat dotaci.

Přivedení pitné vody ze Želivky bude v Jihlavě předcházet stavba vodojemu Bukovno s objemem 4000 metrů krychlových a dobudování vodovodní sítě ve městě. Na tuto investici se podle mluvčího podle dřívějších propočtů počítalo asi s 81 miliony korun, ale také v tomto případě je potřeba čekat růst nákladů.

Zdroj: čtk