21. září 2023
2 minuty čtení

Jihlavě se nevyhne zvýšení daně z nemovitosti

Loni díky dani z nemovitostí dle závěrečného účtu dostalo město Jihlava 52 milionů korun. V tomto týdnu jihlavští zastupitelé schválili zvýšení některých koeficientů, díky nimž se roční příjem zvýší o 47 milionů korun za předpokladu, že bude schválen vládní konsolidační balíček.

V Jihlavě stoupne daň z nemovitostí po 14 letech. Dle náměstka primátora Jiřího Pokorného inflace od té doby vzrostla o 60 procent. Dodal také,  že město by nemělo přistupovat odpovědně jen ke svým výdajům, ale také k příjmům.

Jihlava podle nově schválené vyhlášky zvýší od roku 2024 místní koeficient daně z nemovitostí z úrovně jedna na 1,5 a sjednotí základní koeficient na 4,5, který doposud platí jen v centru. Některé místní části zatím mají koeficient 3,5, jiné 2,5. „Uvědomujeme si, že jednotlivé místní části mají, řekněme, různý přístup k veřejným službám,“ řekl náměstek. Náklady na služby v okrajových částech jsou podle něj zároveň podstatně vyšší než v centru. Podle radnice jde třeba o provoz MHD, správu komunikací či zeleně.

Návrh nové vyhlášky po půlhodinové diskusi podpořilo 25 zastupitelů, čtyři byli proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi.

Zdroj: čtk
Foto: Milan Fugas Pinder