20. prosince 2022
2 minuty čtení

Jihlavané si od nového roku připlatí za vodné a stočné, ostatní obce na Jihlavsku mají vodu ještě dražší

Jihlavští zastupitelé dnes schválili zvýšení ceny za kubík pitné vody v Jihlavě. Bude stát celkově 114,53 koruny bez DPH. Z toho je 71,34 koruny vodné a 43,19 koruny stočné. Důvodem pro zdražení vody jsou především vyšší ceny energií a dražší nákup vyrobené vody. Cena vody v Jihlavě tak narostla o 24,5 procenta. Běžní Jihlavané (neplátci DPH) tak za každých 1000 litrů pitné vody zaplatí včetně desetiprocentní DPH 125,98 koruny. 

Nárůst ceny vody v Jihlavě nejvíc ovlivní nákup vyrobené pitné vody od majitele úpravny vody na Hosově – od Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), kterou provozuje Vodárenská akciová společnost. Dále se na nárůstu ceny bude podílet vyšší pachtovné, zdražení energií a materiálů na opravy a také vyšší ceny chemikálií nutných pro provoz čistírny odpadních vod. Největší část peněz z vybraného vodného a stočného se ale vrací zpět do oprav a nových investic. Tzv. pachtovné se zvýšilo na celkovou částku 119 mililonů korun bez DPH.

Kvůli vleklým sporům o majetek se do vodohospodářské infrastruktury v Jihlavě dlouhé roky neinvestovalo a vodárenský majetek je proto ve velmi špatném stavu a investice jsou nevyhnutelné.  

Ještě dodejme, že ostatní obce na Jihlavsku budou platit za vodu o 17,50 koruny víc než v Jihlavě. Vodné a stočné, které bylo schváleno pro odběratele ve SVAKU, činí pro rok 2023 143,44 Kč včetně DPH

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: pexels.com

Dále doporučujeme