07. dubna 2022
2 minuty čtení

Jihlavané poslali do Afriky téměř 300 brýlí

Pomáhat se dá různě, a mnohdy i tak, že by nás to ani nenapadlo, třeba svými starými a neptřebnými brýlemi. A tak se letos stejně jako loni sbíraly brýle pro obyvatele afrických států. Brýle byly v pondělí 28. 3. 2022 v Jihlavě předány dvěma zástupcům Česko-ghanské společnosti, kteří je v dubnu odvezou přímo do Afriky.

Obyvatelé Jihlavy mohli během uplynulého roku odevzdávat brýle, které již nevyužijí, do boxu umístěného v Turistickém informačním centru. Další možností bylo přinést brýle do stánku Zdravého města na Jihlavský den zdraví. Přinést mohli brýle dioptrické i nedioptrické, pro dospělé i děti, ale i brýle sluneční.

Jaký je další osud sesbíraných brýlí?

Sbírku zastřešuje organizace Lions Club International. Ta zajistí první třídění v Praze. Brýle se potom odesílají do sběrného centra v Itálii, kde dojde k dalšímu třídění a měření dioptrií. Odsud putují brýle nejen do Afriky, ale i do ostatních rozvojových zemí v rámci humanitárních akcí. Například v Keni jsou brýle tak nákladnou záležitostí, že se jejich hodnota rovná ročnímu platu

„Děkujeme nejen všem dárcům, kteří se na zajištění sbírky podíleli,“ vyjádřila koordinátorka Projektu Zdravé město Jihlava a MA21 Iveta Ondráčková.

Zdroj/foto zdroj: Tiskové zprávy města Jihlavy