30. listopadu 2022
2 minuty čtení

Jihlava zajistí náhradní zásobování pitnou vodou v případě odstávky

Aby měla Jihlava možnost náhradního zásobování pitnou vodou obyvatel ve středu města v případě odstávek, poruch nebo oprav, investuje do nového propojení vodovodní sítě přes 12 milionů korun bez daně.

Smlouvu s firmou Klee, která propojku postaví, uzavřela radnice podle věstníku veřejných zakázek tento měsíc. Propojení vodovodů by mělo být provedené do poloviny roku 2023, uvedl nmluvčí města Radovan Daněk.

Stavební firma propojí hlavní řad v Žižkově ulici s jižním přivaděčem vody mezi Pístovským a Kosovským vodojemem. Podle mluvčího je zatím celý střed města závislý na jednom přiváděcím potrubí, jímž teče pitná voda z úpravny Hosov. Přiváděcí potrubí je nyní ve špatném stavu, ale teď ho není možné odstavit, protože by nebylo možné zajistit náhradní zásobování. Nová propojka bude dlouhá okolo 200 metrů.

Vedení Jihlavy v minulém volebním období ukončilo dohodou osmiletý spor o vydání vodohospodářského majetku ze svazku obcí, jehož bylo město dříve členem. Městské vodovody a kanalizace teď spravují Služby města Jihlavy. Firma také nedávno ve spolupráci s městským odborem informatiky zadala vyhledávání poruch na vodovodním řadu pomocí dronu. Snímky z dronu pomohou najít místa, kde by mohla unikat voda. Průzkum bude pokračovat i v zimě. „Pokud bude mrznout, ale nebude sníh na povrchu, tak bychom to měli vidět ještě lépe," uvedl mluvčí městské firmy Martin Málek

Zdroj: ČTK