08. března 2023
2 minuty čtení

Jihlava spustila Portál občana. Některé věci už vyřídíte z domu a nebudete muset na magistrát

Některé úřední záležitosti už vyřídíte online z pohodlí svého domova, aniž byste museli osobně na jihlavský magistrát. Město totiž spustilo takzvaný Portál občana. Najdete jej na hlavní stránce webu  jihlava.cz a také na webové adrese portalobcana.jihlava.cz 

„Pravděpodobně nejnavštěvovanějším odkazem bude životní situace s názvem Místní poplatky. Tady se dají ohlásit poplatky za komunální odpad, poplatky ze psů nebo za užití veřejného prostranství a dá se zde žádat také o vrácení přeplatků,“ představuje novinku náměstek primátora Jihlavy Jiří Pokorný.

Pod odkazem Žádosti a povolení mohou lidé zažádat o informace nebo například o povolení zvláštního užívání silnice nebo místní komunikace.

Odkaz nazvaný Nájmy a byty nabídne formuláře s žádostmi o nájem, prodej nebo směnu nemovitostí, žádosti o prodloužení nájemní smlouvy nebo o pronájem např. sociálního bytu nebo bytu v domě s pečovatelskou službou.

Přes odkaz Životní prostředí lze zažádat o vydání vyjádření nebo závazného stanoviska k nakládání s odpady nebo k nevyjmenovaným zdrojům znečištění ovzduší a také zažádat o souhlas k odnětí pozemku ze zemědělského půdního fondu.

Přihlašování přes národní identitu občana

Pro správné a rychlé předvyplnění formulářů nebo výše uvedených žádostí je nutné se přihlásit přes národní identitu občana a pisatel nebo tazatel pak už nemusí vyplňovat své osobní údaje a může svůj tiskopis rychle odeslat, aniž by se musel osobně dostavit na úřad.

„Další služby v jihlavském portálu občana budou postupně přibývat,“ uvedl Petr Rous z odboru informatiky jihlavského magistrátu.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci