17. listopadu 2022
3 minuty čtení

Jihlava si připomněla 17. listopad setkáním u klíčů. Hymnu zazpívala talentovaná zdravotní sestra z jihlavského urgentu

Veřejnost i politici se sešli dnes odpoledne v areálu Českého mlýna u žulového památníku neboli "u klíčů", aby si společně připomněli události ze 17. listopadu 1989. Akce se zúčastnili předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, primátor Jihlavy Petr Ryška, představitelé Spolku za navrácení sochy TGM do Jihlavy a několik desítek lidí.

Na Setkání s nadějí, jak se akce jmenovala, zazpívala státní hymnu jihlavská zpěvačka a zdravotní sestra urgentního příjmu Nemocnice Jihlava Kateřina Menšíková – Marková. Desítky Jihlavanů u žulového památníku svobody položily květiny nebo zapálily svíčku.   

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studenstva a k připomínce 33. výročí sametové revoluce promluvili např. farář František Tichý z Církve československé husitské v Jihlavě nebo fotograf a jihlavský performer Vojtěch Šoula. Divadelník Vladimír Mátl připomněl odkaz prezidenta Václava Havla a replikou z jeho divadelní hry Audience "To jsou paradoxy, pane Vaňku..." zmínil i několik paradoxů dnešní doby.  

Mluvilo se o naději

Na setkání s nadějí k výročí 17. listopadu promluvil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) o naději, kterou vidí v mládeži. Uvedl, že ho ráno v Praze zastavovalo mnoho mladých lidí.

"Mají zájem o politiku, mají zájem o to, co se děje, upozorňují na problémy a není to zdaleka jen klimatická změna," řekl Vystrčil, který byl minulý měsíc znovu zvolený senátorem v obvodu Jihlava. Připomněl události v roce 1939, kdy na protest proti nacistické okupaci doplatili studenti svými životy. "Pak první nás vedli v roce 1989 a teď se mi zdá, že vlastně jakoby znovu nastupují," řekl.

Na totalitu zavzpomínal také František Tichý, farář československé husitské církve. "Ti stateční seděli v base nebo někde v kotelně nebo v lepším případě někde zašití na chalupě. A my, ta šedivá vrstva, ke které jsem patřil, tak jsme poslušně drželi hubu," řekl.

Michaela Dubová s rodinou si přijela do Jihlavy připomenout události listopadu 1989 až od Jindřichova Hradce. "My jsme přijeli s dcerami. Chtěla jsem jim přiblížit, co se tehdy stalo, takže po cestě sem, která nám trvá tři čtvrtě hodiny, jsem jim o tom vyprávěla." 

Do neděle budou u památníku panely s příběhy lidí z regionu, jejichž život poznamenala komunistická totalita. Výstava Příběhy našich sousedů vytvořená iniciativou neziskové organizace Post Bellum, byla předtím v jihlavském parku Gustava Mahlera.

Památník v podobě svazku klíčů byl u řeky Jihlavy osazený před sedmi lety. Listopadová setkání tam pravidelně pořádá Spolek pro navrácení sochy TGM do Jihlavy. Zvoněním klíči lidé na demonstracích v roce 1989 vybízeli k odchodu komunistické vůdce.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci, čtk