03. dubna 2023
3 minuty čtení

Jihlava šetří. Pozdě v noci bude zhasínat 456 lamp. Opatření by měla ušetřit skoro 650 tisíc ročně

Jihlava omezí veřejné osvětlení v některých lokalitách. Město vypne 76 lamp a na dalších místech nebude svítit v nočních hodinách, celkem bude pozdě v noci zhasínat 456 lamp. Opatření by měla ušetřit skoro 650.000 korun ročně, což se naplno projeví až v příštím roce, protože úpravy veřejného osvětlení související s těmito změnami budou stát 420.000 korun. Vyplývá to z tiskové zprávy radnice.

Úpravy u veřejného osvětlení schválili jihlavští radní minulý týden. "Snažili jsme se ta úsporná opatření zavést opravdu citlivě a myslím, že na těchto místech by to nemuselo mít tak veliký dopad," uvedl primátor Petr Ryška (ODS).

V padesátitisícové Jihlavě je přes 7500 světelných bodů. Celkové náklady na zajištění provozu, opravy a na dodávky elektrické energie ročně stojí okolo 30 milionů korun. Město teď za elektřinu platí 7,50 koruny za kilowatthodinu.

Lampy veřejného osvětlení, které budou vypínané v nočních hodinách, nebudou svítit od 23:30 do 3:30. Bude se to týkat například lesoparků Heulos a Keťásek, skateparku a pumptracku ve volnočasovém areálu Český mlýn nebo parkoviště u akvaparku Vodní Ráj. Pozdě v noci nebudou lampy svítit také u některých méně frekventovaných komunikací, třeba u cesty z Henčova do Malého Beranova a u některých cyklostezek.

Jihlava vypne 76 lamp

Bez náhrady nechá Jihlava vypnout 76 lamp veřejného osvětlení. Některé jsou podle města v přesvětlených lokalitách nebo svítí na cizí pozemek. Na 14 lampách budou vyměněné staré výbojky za LED svítidla.

Do veřejného osvětlení investuje řada radnic v kraji, i kvůli drahé elektřině. Velkou výměnu svítidel za úspornější uskutečňuje Přibyslav na Havlíčkobrodsku se 4000 obyvateli. Jedenáctitisícové Velké Meziříčí na Žďársku modernizuje veřejné osvětlení postupně, využívá k tomu dotace z národního plánu obnovy. Letos má na tento účel v rozpočtu 4,6 milionu korun.

Městys Nové Veselí na Žďársku už má z poloviny nová svítidla a letos jejich výměnu dokončí. V první velké loňské etapě měnil nejstarší svítidla, spotřeba elektřiny u těchto bodů pak podle úřadu klesla přibližně o 40 procent.


 

Zdroj: čtk
Foto: redakce


 

Dále doporučujeme