12. května 2023
3 minuty čtení

Jihlava schválila smlouvu o dotaci na arénu i příspěvek obyvatelům tří domů v Tyršově ulici

Jihlavské zastupitelstvo na dnešním mimořádném zasedání schválilo uzavření smlouvy o přijetí krajské dotace 500 milionů korun na stavbu Horácké multifunkční arény (HMA), vedení kraje schválilo stejnou smlouvu v úterý. Po delší debatě rozhodli zastupitelé Jihlavy také o poskytnutí až tří milionů korun třem obytným domům v Tyršově ulici na opatření proti dopadům bourání starého stadionu a nové výstavby. Chtějí tím odblokovat dokončení příprav stavby za 1,9 miliardy korun, které zastavily námitky těchto obyvatel.

Nad rámec řady technických opatření na snížení hluku a prašnosti, včetně ochranných stěn, bude moci každé z těchto tří společenství vlastníků navíc na ochranná opatření v jejich domech vyčerpat od města až milion korun. "V tuto chvíli se domníváme, že je zájmem města, ekonomickým i společenským, aby byla stavba zahájena co nejdříve," řekl primátor Petr Ryška (ODS) na začátku debaty. Uvedl, že pokud to ale nebude možné do září, dohoda platit nebude.

Aréna nahradí starý zimní stadion. Obyvatelé tří obytných domů v Tyršově ulici podali v březnu námitky k vydání demoličního výměru, a pak i námitku na ministerstvo pro místní rozvoj kvůli možné systémové podjatosti jihlavského stavebního úřadu a krajského úřadu. Řízení se kvůli tomu zdržuje. Podle primátora by to mohlo být i o půl roku.

David Beke (ODS), radní města a manažer výstavby HMA, řekl, že i když teď všechno dobře půjde, začne stavba nejdřív v půli prázdnin, spíš k jejich konci. Radnice chtěla původně zahájit demolici počátkem léta, kdy je ve městě menší provoz a budou prázdné školy v okolí stadionu.

Zastupitelé v debatě vesměs uváděli, že na jedné straně chápou zájem obyvatel chránit pohodu bydlení, na druhou stranu podle nich ale o záměru dlouho věděli a teď využili situaci, kdy je město v tísni.

"Z mého pohledu tady hrozí riziko toho, zda si skutečně nezavaříme do budoucna při jakékoliv výstavbě, rekonstrukci, stejnými problémy," řekl Radek Hošek, zastupitel za opoziční STAN. Uvedl, že poskytnutí tří milionů korun nepodpoří. "Já za sebe bych se asi přikláněl, kdyby to šlo transparentní cestou, aby se ty námitky řádně vypořádaly," řekl.

O demoliční výměr muselo město požádat znovu, protože nestihlo zahájit bourání vloni. Přípravy na stavbu arény trvaly déle i vzhledem k tomu, že do výběrového řízení přišly vyšší cenové nabídky, než Jihlava očekávala.

Další zastupitelé poukazovali na to, že v okolí staveniště je víc domů, jichž se stavba také dotkne. Primátor řekl, že bude jednat se všemi.

Stavbu arény chce město zadat firmě GEMO, která nabídla nejnižší cenu. "V nejbližších dnech bychom rádi podepsali smlouvu," řekl dnes Beke. Pak město předá podklady k investici Národní sportovní agentuře, od níž očekává dotaci 300 milionů korun.

Zdroj: čtk
Foto: redakce