05. ledna 2023
2 minuty čtení

Jihlava prodloužila trolejbusovou trať o 5,7 kilometru, sloužit bude od února

V Jihlavě byla dokončená další část trolejbusové dráhy, která vede do části Bedřichov a k průmyslové zóně v Pávově. Nová část dráhy měří 5,7 kilometru, město za ni bez daně zaplatí 134 milionů korun. Zhotovitel dráhu předal 20. prosince, sdělil mluvčí radnice Radovan Daněk. Zásadní změny v jihlavské MHD kvůli tomu nastanou od 1. února. Na stavbu dráhy město očekává dotaci 98 milionů korun z operačního programu Doprava.

Akci podle věstníku veřejných zakázek zajišťovala společnost Elektroline, práce začaly v říjnu 2021. "Před předáním dokončené stavby probíhaly na nové trase takzvané technicko-bezpečností a jízdní sběračové zkoušky, při nichž nebyly zjištěny žádné závažnější závady," uvedl mluvčí. Dráha bude rok ve zkušebním provozu. Po jeho vyhodnocení se uskuteční závěrečná kontrolní prohlídka.

Nové trolejbusové linky si Jihlavané budou moci zdarma vyzkoušet při prezentačních jízdách v neděli 22. ledna. O chystaných změnách v městské dopravě informovala radnice na webu. Všechny nové jízdní řády zveřejní dopravní podnik města do 10. ledna.

V jihlavské MHD slouží trolejbusy a autobusy poháněné stlačeným zemním plynem (CNG) nebo naftou. Po zprovoznění nové dráhy budou trolejbusy podle dřívějších informací radnice v tomto krajském městě přepravovat tři čtvrtiny cestujících. Ceny jízdenek v městské dopravě radnice pro letošek nezvýšila, i díky vládnímu zastropování cen elektřiny a plynu. Jízdné naposled zdražilo loni v květnu, a to po 12 letech. Většinou šlo o nárůst do 30 procent.

Trolejbusy podle výroční zprávy dopravního podniku v roce 2021 ujely v Jihlavě 1,154 milionu kilometrů. Městské autobusy najezdily ve stejné době 1,645 milionu kilometrů. MHD v Jihlavě předloni využilo 14,1 milionu cestujících.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová