29. listopadu 2022
2 minuty čtení

Jihlava opravila hráz rybníka Lužný, je to záložní zdroj pitné vody. A také v něm žije kriticky ohrožený druh

Největší z pěti Pístovských rybníků - Lužný - nechalo město Jihlava opravit, nyní bude lépe odolávat povodním. Tento rybník slouží krajskému městu jako záložní zdroj pitné vody. Po opravě za více než 18 milionů korun má Lužný upravenou a zatěsněnou návodní stranu hráze, nové výpustné zařízení a lepší bezpečnostní přeliv. V rybníku Lužný se vyskytují vzácné druhy živočichů a rostlin, například kriticky ohrožený rdest trávolistý a mlž velevrub malířský. Podle radnice to potvrdil biologický průzkum provedený před opravou.

Rybník teď při povodni dokáže udržet stoletou a zpomalit tisíciletou vodu, uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO).

"S hladinami rybníků neustále manipulujeme tak, aby v případě větších dešťů zadržela soustava co největší objem přívalu vody. Pokud by se rybníky přelily, zaplavily by celé území pod nimi. Ohrozily by až pět tisíc lidí a samozřejmě jejich majetek," uvedl Popelka.

Na zajištění dodávek pitné vody pro Jihlavany se soustava Pístovských rybníků podílela v roce 2018, kdy kvůli suchu nestačila město zásobovat vodárenská nádrž Hubenov.

Rybník Lužný má podle údajů na internetu rozlohu okolo 12 hektarů. Je součástí vodárenské soustavy, která v Jihlavě funguje přes 120 let. Rekonstrukce rybníka Lužný byla podle náměstka nezbytná kvůli průsakům pod hrází a zamokření, které bylo patrné až ke koruně hráze. Většinu nákladů pokryla státní dotace. V budoucnu by podle náměstka chtěla Jihlava opravit i zbývající rybníky ze soustavy.

Soustava Pístovských rybníků zahrnuje Vodárenský rybník a rybníky Kalný, Lukáš, Silniční a Lužný. Vybudované byly jako zdroj vody pro město. V minulosti se z nich čerpala voda samospádem až na bývalé tržiště v ulici Benešova poblíž historického náměstí. O soustavu se starají pracovníci jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti.

Zdroj: čtk
Foto: www.jihlava.cz/jezkovyoci