23. února 2023
3 minuty čtení

Jihlava hledá pediatry. Od města výhodně ordinaci či byt v centru, od VZP stotisícový bonus

Situace s dětskými lékaři v Jihlavě je pro mnoho rodičů opravdu zoufalá a pediatra pro své dítě musejí shánět i desítky kilometrů od krajského města. Město Jihlava se je snaží přilákat nabídkou ordinace v zavedeném lékařském domě na ulici 5. května či byty v centru. VZP pak v lednu přišla s nabídkou finančních bonusů k nové smlouvě v tzv. preferovaných oblastech. V lokalitách, kde je lékařů nedostatek, je pojišťovna nabízí nejen praktickým lékařům a pediatrům, ale i stomatologům.

V roce 2017 bylo v jihlavském okrese 21 praktických lékařů pro děti a dorost, nyní jich je pouze 15. Město proto začalo již v roce 2021 nabízet nově příchozím pediatrům ordinaci v zavedeném lékařském domě na ulici 5. května a také výhodné bydlení v centru města – aktuálně jsou volné byty přímo na Masarykově náměstí, v ulici Křížová či Husova.

Ve složité situaci letos navíc pomůže také motivační program VZP PLUS Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), který nabízí v oblastech se zhoršenou dostupností péče lékařům k otevření nové ordinace například až 1,5 milionu korun. Z části jde o jednorázový bonus (jehož výše je úměrná mj. počtu registrovaných pojištěnců VZP v dané oblasti) a zčásti o bonusy za zvýšený počet registrovaných pojištěnců VZP, rozšíření ordinačních hodin apod.  Část nových bonifikačních programů se dotýká i stávajících lékařů, kteří se zapojí do programu, výše bonusů se pak odvíjí zejména od plnění stanovených kritérií.

„Bonusy nabízíme zejména v lokalitách, kde VZP například i opakovaně iniciovala výběrová řízení na nové poskytovatele zdravotní péče a zájem ze strany lékařů byl mizivý, resp. nulový. Věříme, že významná finanční pobídka může přilákat do těchto oblastí nové lékaře, kteří zajistí péči o naše klienty,“ vysvětluje Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR.

A právě mezi takové lokality patří i Jihlava. Ke konci roku 2021 zde ukončily praxi dvě pediatričky a v minulém roce další, která měla ordinaci v Telči. Někteří rodiče tak dojíždějí s dětmi i přes 40 km. A výběrová řízení zdravotních pojišťoven, která mají tyto pozice nahradit, zůstávají bez odezvy. Bývalá primátorka Karolína Koubová v roce 2021 zaslala na ministerstvo zdravotnictví apel na řešení situace společně s návrhy řešení.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci