13. listopadu 2022
2 minuty čtení

Jihlava dokončila cyklostezku u řeky, díky které se můžete vyhnout frekventované Polenské ulici

Jihlava dokončila nový úsek cyklostezky u řeky mezi ulicemi Mlýnská a Helenínská, kterou loni kritizovali majitelé sousedních zahrad. Stavba necelého kilometru cyklostezky stála skoro 50 milionů korun namísto původně očekávaných 38 milionů, podle radnice se prodražila kvůli nestabilnímu podloží. Město na ni ale dostane dotaci, která pokryje dvě třetiny nákladů. Jde o doplnění poslední části stezky podél řeky Jihlavy, podle zprávy na webu města je předčasném užívání ode dneška.

Cyklostezku se podle radnice podařilo otevřít s půlročním předstihem. "Lidé se vyhnou nebezpečné frekventované Polenské ulici a nebudou se muset ani proplétat mezi zaparkovanými auty po okolních ulicích v kopcovitém terénu na Kalvárii," uvedl primátor Petr Ryška (ODS).

Tento úsek cyklostezky byl podle radnice posledním chybějícím článkem v jihlavské části cyklotrasy, která vede přes Třebíč k hranicím s Rakouskem. Projektovou dokumentaci pro jeho stavbu město připravovalo od roku 2018.

Situace se zahrádkáři se komunikace zlepšila

Stavba stezky měla původně začít vloni. Pracovníci tam začali kácet některé dřeviny, ale stavební řízení pozastavil krajský úřad. Radnice pak uznala to, že chybně stanovila okruh účastníků řízení. Majitelé zahrad u řeky mluvili loni v říjnu na radnici o obavách, že by kvůli cyklostezce mohlo stoupnout riziko povodní. Někteří mimo jiné poukazovali i na to, že tam bude jezdit hodně cyklistů, což je bude rušit.

"Po prvotních neshodách se komunikace i spolupráce se zahrádkáři velmi zlepšila a jsme rádi, že jsme si vzájemně vycházeli vstříc," uvedla Zuzana Koutná z městského odboru rozvoje v dnešní tiskové zprávě. Stavba cyklostezky začala letos v dubnu, prováděla ji firma Skanska. Město má na tento projekt schválenou dotaci 33,2 milionu korun v evropském programu IROP.

Zdroj: čtk
Foto: Tiskové zprávy Města Jihlavy, www.jihlava.cz/jezkovyoci