28. října 2022
3 minuty čtení

Ji.hlava diskutovala o ekologických dopadech války na Ukrajině

Jen v říjnu provedli Rusové 50 útoků na energetickou infrastrukturu na Ukrajině, v tuto chvíli je zasaženo 30 procent energetické soustavy. Na dnešním Inspiračním fóru jihlavského festivalu dokumentů Ji.hlava to řekla Anna Ackermannová, analytička Mezinárodního institutu pro udržitelný rozvoj a zakládající členka ukrajinské nevládní organizace Centrum ekologických iniciativ. S kolegy vytvořili mapu škod, které ruské útoky způsobují, dobrovolníci je pravidelně doplňují.

Ackermannová dnes návštěvníkům řekla, že mapou chtějí dokumentovat válečné zločiny, které Rusko na Ukrajině páchá. "Byli jsme naivní, chtěli jsme zaznamenat tyto zločiny s tím, že za to Rusko zaplatí z peněz zmrazených v zahraničí," řekla Ackermannová při diskusi nazvané Dvě války naráz.

Zabývala se dopady války na ekologii na Ukrajině i provázaností ekologických témat se způsobem války. Efektivní zbraní je podle Ackermannové zbavit lidi přístupu k elektřině. Je to nástroj účinný fyzicky i mentálně, jak doložila zkušenost lidí z obléhaného Mariupolu. Bez elektřiny a tudíž bez kontaktu s okolním světem lehce uvěřili, že Kyjev už se dávno ruské straně vzdal. Válka ukázala, jak zranitelné jsou centralizované zdroje energií a jak důležité jsou malé lokální zdroje včetně solárních panelů, řekla Ackermannová.

Válka dává úplně nový rozměr termínu energetická bezpečnost, řekl další z účastníků debaty, Martina Jiruška, který se věnuje evropské klimatické politice. Zatímco západní země ji podle něj chápaly především z pohledu spolehlivého fungování trhu, státy východní Evropy ji viděly optikou geopolitiky. Bezpečnost podle něho zajistí jen masivní propojená energetická síť tvořená mnoha zdroji, do které bude díky kandidátskému statutu ke vstupu do EU zapojena i Ukrajina.

Poválečnou obnovu bude na Ukrajině nutné pojmout tak, aby vyhovovala evropským snahám o dekarbonizaci. Podle Ackermannové by Ukrajina mohla nabídnout své výrobní kapacity solárních panelů nebo turbín, také by se mohla stát producentem zeleného vodíku, tedy vodíku, k jehož výrobě byly použity obnovitelné zdroje.

Zdroj: čtk
Foto: MFDF