18. května 2022
2 minuty čtení

Jihlava chystá změnu parkovacího systému, bude platit od jara 2023

Počet parkujících aut v jihlavských ulicích narůstá, a tak chce Jihlava od jara příštího roku změnit systém parkování tak, aby zvýhodnil rezidenty. Původně měla změna platit už letos, podle radního Jaroslava Vymazala (ODS) se však zabrzdila na digitalizaci systému parkování a na projektování a schvalování dopravních opatření.

Nové dopravní koncepci města předcházela řada analýz. Radnice má mimo jiné k dispozici data k parkovacím místům ve městě, ví také, kde mají garáže majitelé aut a kde bydlí. "A to je docela zajímavé se podívat, že majitel bydlí například u hlavního nádraží a garáž má na Pístově a opačně, takže ji v podstatě ani nevyužívá," řekl Vymazal na konferenci City Changers, věnované změnám v městské mobilitě.

Kordonový průzkum zkomplikoval covid a také opravy na silnicích

Chybějícím údajem je takzvaný kordonový průzkum, který vyhodnocuje za 24 hodin to, kolik aut do města vjíždí, odkud a kam směřují, kudy a kdy Jihlavu opouštějí. Jeho vyhotovení zkomplikovala omezení v době covidu-19, při snížení dopravy by nebyl průkazný, stejně ho limitují opravy na silnicích. Podle radního Vymazala teď nemá cenu dělat kordonový průzkum, když je zavřený tunel (na silnici I/38). Na tato datase čeká téměř třetím rokem, ale to nebrání tomu uvést parkovací koncepci do chodu. Nutností je teď podle něho digitalizovat celý systém.

Automatická kontrola hrazení parkovného

Jedním z přínosů bude i automatická kontrola hrazení parkovného. Bez něj si podle Vymazala dovolí na parkovišti na Masarykově náměstí stát asi desetina řidičů. "Policie to nestačí kontrolovat a třeba na (ulici) Jana Masaryka nám uniká hodně přes 50 procent," řekl Vymazal.

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Dále doporučujeme