27. května 2022
2 minuty čtení

Jihlava by chtěla postavit desetikilometrový přivaděč vody ze Želivky

Jihlava nechává posoudit možné dopady svého záměru na stavbu 10,6 kilometru vodovodního přivaděče, jimž by do krajského města proudila pitná voda z přehrady Švihov, jíž se také říká Želivka. Krajský odbor životního prostředí vyzval dotčené obce, úřady i veřejnost, aby se k záměru vyjádřily do 19. června. Podle podkladů v informačním systému EIA by stavba mohla začít v roce 2024, podle radnice se s realizací počítá spíš až s rokem 2025.

Vybudování přivaděče mezi městysem Štoky na Havlíčkobrodsku a Jihlavou by podle dřívějších odhadů města mělo stát okolo 180 milionů korun. Mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk ČTK dnes sdělil, že to ale je odhad starý skoro dva roky. Vzhledem k nárůstu cen město předpokládá podstatně vyšší investici. Chtělo by na ni dostat dotaci z ministerstva zemědělství, která by mohla pokrýt 70 procent nákladů. Dotace by Jihlava chtěla i na další akce související s lepším zásobováním vodou.

"Cílem záměru je získat pro Jihlavu a okolní města další zdroj pitné vody," stojí v materiálu ke stavbě přivaděče vody ze Želivky. Do padesátitisícové Jihlavy teď proudí voda hlavně z vodárenské nádrže Hubenov, která při delším suchu nebo při nárůstu počtu obyvatel nebude dostačovat. V částech města, například ve Zborné, je podle záměru v obdobích nedostatku vody potřeba zajišťovat náhradní zásobování. Chystaný přivaděč bude z tvárné litiny, výkop pro něj bude hluboký 1,9 metru. Z přivaděče by měly vést odbočky k vodojemům Pávov a Zborná a ke vsi Zvonějov.

Přivedení vody ze Želivky bude v Jihlavě předcházet stavba vodojemu Bukovno s objemem 4000 metrů krychlových a dobudování vodovodní sítě ve městě. Na tuto investici se podle mluvčího podle dřívějších propočtů počítalo se zhruba 81 miliony korun, ale také v tomto případě je potřeba počítat s nárůstem cen.

Zdroj: čtk, Foto: redakce

Dále doporučujeme