17. ledna 2023
4 minuty čtení

Jezdíte MHD? Tohle nepřehlédněte! Dopravní podnik navýší počty spojů v nejvytíženějších časech

Na webu Dopravního podniku města Jihlavy už jsou zveřejněny všechny budoucí jízdní řády všech linek. Nové jízdní řády souvisí se změnou linkového vedení po otevření nové trolejbusové trati na Bedřichov od 1. února 2023. Hlavním prvkem jízdních řádů je zavedení nových linek G, H a 2, snížení počtu spojů linky 12, prodloužení linky 4 do konečné V Ráji a zrušení linek 3 a 5.

„Jedním z hlavních bodů zadání města pro nové jízdní řády bylo zachovat celkový objem MHD. Ten se nakonec i přes rostoucí ceny energií dokonce o něco navýší,“ zdůraznil předseda představenstva dopravního podniku Radim Rovner s tím, že bylo zároveň nutné mírně optimalizovat a zefektivnit provoz některých málo využívaných spojů do okrajových částí města.

Nová trolejová trať na Bedřichově

Od středy 1. února se otevře nová trolejová trať na Bedřichov a změní se linkové vedení městské hromadné dopravy. Vzniknou tři nové linky – dvě trolejbusové G a H a autobusová s číslem 2. I přes zdražení všech vstupů a energií se celkový objem MHD nesníží, ale naopak navyší.

„Počty spojů se zvyšují tam, kde je podle sčítání vyšší frekvence cestujících. Obsluha širšího centra města se nemění, naopak se navyšuje počet spojů v nejvytíženějších časech a na nejfrekventovanějších úsecích linek. Doprava se snižuje pouze do směrů, ve kterých nebyly spoje tak využívány a je tudíž neefektivní je provozovat,“ doplnil Rovner.

Zlepšení dopravní obslužnosti

Horní Kosov a ulice Lipová, Rantířovská a Žižkova

Oblast, kde se rapidně zlepší dopravní obslužnost. Dnes tudy jezdí 52 spojů denně, nově jich pojede 65. Dnes jezdí spoje v nepravidelném intervalu,  nově pojedou v intervalu deset minut ve špičce a dvacet minut  mimo špičku.

Sokolovská a Kollárova ulice a sídliště Královský Vršek

Nové linky G a H tudy pojedou šestkrát za hodinu, tedy každých 10 minut.

Spojení Bedřichova a Chlumovy ulice bude posíleno ve všední dny o šest párů spojů. Navíc prostřednictvím linky H získá lokalita přímé spojení s Domem zdraví.

Seifertova ulice

Každý všední den od 6 do 18 hodin tudy pojede každou hodinu sedm spojů místo stávajících čtyř.

Znojemská ulice

Spojení bude posíleno o šest párů spojů ve všední den.

Jipocar

Obsluha bude posílena o jeden spoj ve všední den v 18:10 (expres Jipocar – Kaufland, Chlumova, Masarykovo nám. horní) a o 1 spoj v sobotu s příjezdem k Jipocaru v 05:45


Kde se přidávají spoje a které linky se nemění?

Linka A je celkově beze změn, ve večerních hodinách byl přidán jeden pár spojů po celý týden. 

Linka B je beze změn, ale ve všední bylo přidáno pět párů spojů v úseku Na Dolech - Motorpal hala. 

Na lince E jsou některé spoje označené poznámkou „g“, což znamená, že z Chlumovy ulice pokračují jako linka G přes náměstí a Žižkovu až na Horní Kosov. 

Linky C, D, F a 7 jsou zcela beze změny po celý týden. 

Linka 4 nabízí v trase mezi Masarykovým náměstím a Hruškovými Dvory stejný rozsah spojů. 

Spoje linky 12 zůstanou zachovány v nejvytíženějších časech, linka bude stále jezdit po své původní trase jako posilový spoj.


Spoje, které se přizpůsobují skutečné poptávce

Lesnov, Zborná – snížení počtu spojů ve všední den z 27 na 21, průměrné obsazení spoje před optimalizací v tomto úseku bylo 6 cestujících, o víkendu je počet spojů zachován.

Pávov, Červený Kříž, Antonínův Důl – ve všední dny snížení o 10 párů spojů z 55 na 45 (oproti ostatním částem města je počet spojů dvojnásobný), o víkendu snížení o 17 spojů na 22.

Helenín – v pracovní dny redukce ze 43 spojů na 38,  o víkendu redukce z 30 na 22 spojů (shodný rozsah jako A. Důl)

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: Ivona Kavalierová