30. ledna 2023
3 minuty čtení

Jemnice bude bojovat o titul Historické město roku 2022

O titul Historické město roku 2022 bude za Vysočinu bojovat Jemnice na Třebíčsku. Ta vyhrála krajské kolo, ve kterém porazila Jihlavu, Náměšť nad Oslavou, Třešť, Moravské Budějovice a Telč, která se stala loňským vítězem.

Města, která se do soutěže přihlásila, hodnotila začátkem ledna komise složená ze zástupců ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu. V Jemnici komise ocenila dlouhodobou a koncepční obnovu městské památkové zóny i jednotlivých objektů, stejně jako kultivaci veřejných ploch a zeleně. Vyzdvihla také společenské aktivity, které přispívají k oživení města.

„Je to velká radost, velké uznání práce hlavně těch předchozích vedení. A pochopení toho, že navazujeme na historii v Jemnici, že se o památky staráme a budeme se starat dál," uvedl Pavel Nevrkla, který je od loňského podzimu starostou asi čtyřtisícové Jemnice.

Odměna, která se pojí s úspěchem v krajském kole, je stotisícová. Podmínkou je investovat ji znovu do památek. Město podle starosty letos zaplatí za dokončení vnějšího pláště hrobky rodu Pallavicini přes tři miliony korun, asi sedm milionů korun má připraveno na dokončení opravy střechy zámku.

„Komise ocenila přístup města Jemnice nejen za rok 2022, ale i za uplynulé roky, kdy se město nebývalým způsobem zasloužilo o podporu a rozvoj památkového fondu i o další mimořádné obnovy památek mimo vlastní městské památkové zóny, mezi kterými dominují především záchrana unikátní hrobky Pallavicini a rehabilitace areálu hřbitova u kostela svatého Jakuba," řekl Jan Klimeš, vedoucí odboru péče o památkový fond telčského NPÚ.

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s právem užívat titul Historické město roku udělilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj poprvé v roce 1995, když zvítězily Svitavy. Na Vysočině mají tento titul města Polná, Brtnice a Havlíčkův Brod, který se stal Historickým městem roku 2020. Loni titul za rok 2021 získaly Boskovice.

Zdroj: čtk
Foto: fb Královské město Jemnice