19. dubna 2022
9 minut čtení

Jedním z prvních boxů jsme málem dostaly po hlavě, vzpomínají dnes úspěšné podnikatelky a velké kamarádky z Jihlavy

Anna Rásochová pracovala před lety v jihlavském rádiu a Tereza Křížová v produkci jihlavského DKO. Když se z nich tehdy díky společným pracovním aktivitám staly i velké kamarádky, tak ještě netušily, že spolu jednoho dne rozjedou vlastní podnik. Založily ho před dvěma lety během pěti minut, a přestože je každá povahou úplně jiná, ukázalo se, že právě to přináší do jejich tvorby dokonalou rovnováhu. Jejich flowerboxy Terezianna dnes dělají radost spoustě obdarovaným. Holky vymýšlení dárkových boxů na přání milují. A je to znát nejen z jejich vyprávění, ale hlavně na jejich tvorbě.

Jak vás napadlo, že spolu začnete dělat flowerboxy? Obě jste z jiných oborů...

Terka: Jednou jsme se bavily o dárcích a Anička se zmínila, že by chtěla někdy dostat flowerbox, ale zatím se jí nepodařilo k tomu manžela dostatečně nasměrovat. Chtěla jsem jí udělat radost, tak jsem jí jeden zkusila vytvořit k narozeninám. Ona z něj byla nadšená, potom si do něj vyzkoušela naaranžovat květiny, a najednou mi volá, že budeme podnikat (smích). Během pěti minut vymyslela název, já poslala logo, založily jsme stránku na Facebooku, a tak vznikl náš „byznys“, jak z legrace říkáme. Největší strach jsme měly z toho, aby to nějak neohrozilo naše přátelství, ale je to úplně naopak. Je to splynutí duší, nedovedu si představit, že bych tohle dělala s kýmkoliv jiným.

Aničko, říkáte o sobě, že nejste zrovna manuálně zručná, ale podle vašich boxů to tak nevypadá…, takže kdy jste v sobě objevila takový talent?

To je pravda, třeba na základce jsem dostala pětku z vyrábění papírového parníku (smích). Ale tohle je jiný. Když máte „materiál“ jako je dřevo, květiny, čokoláda, víno a důvěra zákazníků, jde to samo.

Terezka je jeden z nejkrásnějších lidí, co znám, jak uvnitř, tak navenek. Kdybych měla ve všech superlativech najít alespoň jeden malinký černý puntík, byl by za její řekněme... časovou velkorysost. Máme třeba domluvený sraz v devět hodin v jihlavské kavárně. Já jsem na místě tradičně pět minut předem, v půl desáté volá Terezka, že právě vyjíždí. Z Plzně. (smích) Ale pak přicupitá, vyvalí na vás ty obrovské zelené oči a nejde ji nemilovat.
Anička o Terce

Jste na to dvě, máte to nějak rozdělené?

Anička:
Je to úžasná symbióza, vše to krásně plyne. Terezka objeví nové boxy, já vyrobím etikety, Terka vymyslí nátěr, já napíšu texty, Terezku baví objevovat nové trendy, já mám ráda věci okolo sociálních sítí a propagace. Tam, kde já začínám být hysterická, vyvažuje to Terka svojí lehkou flegmatičností. Naopak její preciznost nastupuje ve chvílích, kdy já mám tendenci jet tak trochu "na pankáče". Je to prostě boží.

Kecáte do toho jedna druhé?
Terka:  Ne, to je na tom to úžasné. Máme velmi podobný vkus, přesto nás stále dokáže překvapit, jak ta druhá objednávku pojme. Výsledek si posíláme a vždycky se z toho obě radujeme. I když máme zakázku, na které nám opravdu záleží, a náhodou ji nemůžeme udělat, s plnou důvěrou ji přenecháme té druhé. A jsme si jisté, že to dopadne na jedničku. 

Vaše flowerboxy se dostaly celkem rychle do povědomí zejména v Jihlavě. Působíte jenom tady, nebo si může zájemce váš flowerbox objednat a nechat poslat?

Anička:
Osobní doručení jsme schopné zajistit v Jihlavě a v Plzni, ostatní místa republiky se nám daří pokrýt díky přepravní společnosti s velmi osobním přístupem, se kterou máme dobrou zkušenost. Vzhledem k tomu, že velká část našich klientů se aktuálně nachází v zahraničí, využíváme tuto službu každý den. Díky tomu tak můžeme Čechům a Slovákům žijícím například v Německu, Itálii nebo Americe pomoci vytvořit pro jejich blízké osobní dárek, který jim kvůli vzdálenosti nemohou sami předat. Reakce všech jsou opravdu krásné a dojemné, je to pro nás velká motivace.  Takže nám ani nevadí komunikace v noci kvůli časovému posunu, těší nás, že se na nás lidé opakovaně obracejí.

Objednávají i muži?
Anička: Ano, ale třeba na Valentýna večer, když hasí průšvih. (smích)  Ne, samozřejmě objednávají, ale v převaze jsou ženy, mají jasnější představu o tom, jak by měl dárek pro nejbližší vypadat, jakou by měl mít barvu, velikost, typ květin. Zároveň se ale nebojí nám dát důvěru a volnou ruku v tom, jak má výsledek vypadat. Pánové se nás ale nemusí bát, se vším opravdu rády poradíme a vymyslíme flowerbox tak, aby byly partnerky, maminky nebo třeba důležitý klient spokojeni.

Jaké typy dárkových boxů jsou nejžádanější?
Anička: Jsou to boxy, které mají pracovní název "dvojky" a "trojky", což také přináší dost humorných situací. Jde o dřevěné boxy, které jsou svými rozměry vhodné i pro přepravu lahví doplněných květinami, sladkostmi, drobnostmi. Naší specialitou jsou pak velké kulaté otevírací boxy s bohatou květinovou korunou a prostorem uvnitř na překvapení. Vejdou se do něj například 3 až 4 balení pralinek Lindt. Ale vybrat si samozřejmě můžete i jiné sladkosti nebo svíčku, šperk. Velký zájem je ale i o srdíčka, zvláště na Valentýna a Den matek.

Spolupracujete na náplních taky s místními dodavateli?

Anička: Každý box je víceméně originál, takže se i jejich náplně hodně mění. Skvělé ohlasy získávají prosecca z místní prosekárny, káva nebo pivo MadCat z vinárny Sallotto, čokoláda z Kamila chocolates, oříšky a sušené plody z Jihlaváčka, makronky a náramky od Gábinky Gruntové, krásné fotky nám nafotila MyDannie, je to ho více, nerady bychom na někoho zapomněly.

Dostaly jste někdy zadání na box, se kterým jste si nevěděly rady?

Terezka: Některé kombinace nám dají opravdu zabrat, ale o to více nás těší, když se box nakonec podaří. Určitě jen tak nezapomeneme na požadavek hořčicovo-šedého boxu s plyšovým mravenečníkem, který nám neustále trčel z boxu na všechny strany. Potrápil i Aperol s česnekem nebo pivo a banánky v čokoládě. Nakonec jsme si ale poradily i s boxem ve tvaru plameňáka nebo žirafy. 

Jak dlouho květiny ve flowerboxu vydrží?

Terka:
Máme zkušenost, že květiny v aranžovací hmotě vydrží opravdu dlouho, déle než váze. Pokud jsou to květiny s kratším stonkem, vydrží ještě déle. Trvanlivost lze ovlivnit umístěním boxu na stinné a chladnější místo, případně květinám dopřát každý den deci vody. 


Jaké to je začít s takovým projektem v době, kdy jsou květinářství na každém rohu?


Terka: Myslíme, že si přímo s květinářstvími nekonkurujeme, naopak máme s mnohými z nich velmi dobré vztahy. Naší specialitou je individuální přístup, na který v běžném provozu není prostor. Příprava boxu je časově náročnější, květiny jsou mnohdy až tou třešničkou na dortu. Snažíme se zákazníkům vyjít vstříc v jejich přání, seženeme například jejich oblíbenou kosmetiku, objednáme knížku, zajdeme do oblíbené prosekárny, vytvoříme kartičku s textem a fotografiemi. Prostě vymazlíme dárek do posledního detailu. 

Nějaké zajímavé historky máte? 

Anička: Máme svůj interní humor, který asi připadá vtipný jenom nám. (smích)
V jedné z našich prvních donášek jsme  doručovaly květiny, které měly být pravděpodobně odpustkem, a málem jsme dostaly dřevěným boxem po hlavě. Jindy zase pán sedmkrát měnil text milostného vzkazu, asi podle toho, v jaké fázi se zrovna se svou milou nacházeli. 
Terka: Jedna z nezapomenutelných historek vznikla při focení na vánoční pfko pro naše sledující. Anička navrhla, že dáme samospoušť a vyfotíme se obě. Chtěla jsem jí ukázat speciální make-up filtr. Ona se ale podívala na displej a povídá: „Tý jo, to ne, tam vypadám jako nějaká lacině zmalovaná coura…“.
Anička: A Terezka na to: „Ale Anni, já to ještě nezapla.“ (výbuch smíchu).

Anička je mojí spřízněnou duší. Máme mnoho společného, přesto jsme rozdílné. Takový Jin a Jang. Je to neskutečný pracant, člověk s velkou energií a obrovským srdcem, její krásný úsměv a aura září na dálku. Má úžasný dar slova. Na parťáka je na ni absolutní spoleh. Jen když máme vyrazit ven, kolem deváté hodiny začne zívat a na taneček většinou nedojde. Podobně to má s disciplínou, pokud se jedná o cvičení a dietu. Začíná s nimi každý týden „od pondělí“ .(smích)
Terka o Aničce

Foto zdroj: Flowerboxy Terezianna
Text: Ivon Kavalierová