05. listopadu 2022
2 minuty čtení

Jediné hiporehabilitační středisko s akreditací ministerstva zdravotnictví u nás sídlí v Bohuslavicích na Jihlavsku

Terapii na koňském hřbetu poskytuje bohuslavické středisko Mirákl, které má jako jediné v České republice akreditaci ministerstva zdravotnictví. Tato akreditace opravňuje k odborné výuce hipoterapie. Zároveň bohuslavické Hiporehabilitační centrum Mirákl spolupracuje na vědeckých výzkumech se dvěma vysokými školami. Především ale prostřednictvím koní pomáhá dětem s handicapem. Ročně pro ně pořádá 22 rehabilitačních pobytů.

Ředitelka centra Kateřina Maříková začínala s hipoterapií v Holubicích u Prahy. Nejprve s jedním koněm nabízela jen ambulantní terapii. Později začala na různých místech v České republice přes léto nabízet rehabilitační pobyty, které jsou efektivnější. Týdenní pobyt podle ní nahradí půlroční ambulantní návštěvy. Od roku 2018 má Mirákl stálé zázemí v Bohuslavicích, zastřešená jízdárna umožňuje pořádat pobyty celoročně. 

Hipoterapii zajišťuje Mirákl prostřednictvím osmi koní. Podle Maříkové se dokážou na nemocné děti výborně "naladit" a uzpůsobit své pohyby potřebám nemocného. Ne každý kůň se ale pro rehabilitaci hodí. "Měli jsme koně, který se radši věnoval závodům, měl rád, když ho někdo obdivoval při závodech, proto jsme ho dali jiné majitelce, která s ním závodí. Potom jsme měli koně, který se zase při hipoterapii velmi nudil a potřeboval tahat v lese," řekla Maříková.

Ministerskou akreditaci centrum Mirákl poprvé získalo v roce 2016, letos ji obhájilo. S Českou zemědělskou univerzitou spolupracuje na externím výzkumu, který by měl dokázat, jak potřebná je hiporehabilitace, jejíž součástí je hipoterapie, pro děti s Downovým syndromem. Ve spolupráci s 3. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy pracuje Maříková na výzkumu toho, jaký vliv má tato rehabilitace na děti se spinální svalovou atrofií.

Zdroj: čtk
Foto: Facebook Hiporehabilitační centrum Mirákl, se svolením