23. listopadu 2022
3 minuty čtení

Jako první v kraji by chtěla jihlavská škola otevřít obor diplomovaný zdravotní laborant

Na poptávku laboratoří po vzdělaných pracovnících se jihlavská soukromá škola Farmeko rozhodla nabízet ve své vyšší odborné škole obor diplomovaný zdravotní laborant. Do prvního ročníku, který by se mohl otevřít od příštího školního roku, přijme nejvýše 15 lidí, prozradila jednatelka školy Dagmar Klofáčová.

Odbor zřízení nového oboru podpořil, ačkoli neodpovídá dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy v kraji schválenému v roce 2020, podle kterého se na Vysočině nemají rozšiřovat nabídky oborů vyšších odborných škol večerní, distanční, dálkovou či kombinovanou formou. Přínos nového oboru převážil.

Farmeko nabízí středoškolský obor laboratorní asistent. Jeho absolventi ale podle Dagmar Klofáčové nemohou v laboratoři pracovat samostatně, musí mít odborný dohled. "A to samozřejmě komplikuje organizaci práce v laboratoři, protože laboratorní asistenti například nemohou sami držet službu, musí tam být vždycky přítomen někdo, kdo je nad nimi, právě ten diplomovaný zdravotní laborant, nebo vysokoškolský laborant," řekla Klofáčová.

Nový obor bude škola nabízet v kombinované formě tak, aby ho mohli studovat lidé, kteří už jsou zaměstnaní. V optimálním případě se ho podaří otevřít už příští září. Podmínkou je ale úspěšný proces akreditace na ministerstvu zdravotnictví i školství. "Když to všechno dobře půjde, tak bychom v únoru březnu (2023) mohli přejít přes akreditaci ministerstva školství a v září otevřít," řekla Klofáčová.

Škola Farmeko funguje 30 let, nyní má asi 250 žáků, 120 z nich na střední škole. Zájem o studium je podle Klofáčové dlouhodobě vysoký, na střední školu se obvykle hlásí více než dvojnásobek těch, které škola může přijmout. Na vyšší odborné škole je velký zájem o kombinovanou formu studia, při denní formě dávají maturanti spíš přednost vzdělávání na vysoké škole. V plánu je kromě otevření nového oboru také rozšíření prostoru školy, díky nástavbě na současné budově by získala novou velkou laboratoř, odbornou učebnu, počítačovou učebnou a odbornou knihovnou.

Zdroj: ČTK
Foto: www.farmeko.cz