28. února 2023
4 minuty čtení

Jak Kůra Česko sežral. Kreativní logopedku Leonu Šťávovou z Panské Lhoty u Brtnice inspirují k tvorbě děti

Speciální pedagožka, logopedka a maminka tří dětí, Mgr. Leona Šťávová z Panské Lhoty u Brtnice, je autorkou několika publikací, které se zaměřují na rozvoj dítěte formou hry. Provozuje také facebookovou stránku Nezlob, kde má velkou fanouškovskou základnu zejména z řad rodičů, kteří prahnou po vzdělávacích a zábavných aktivitách pro děti formou hry. Leona je velmi kreativní, spolupracuje také například se společností Albi. 

Na podzim 2022 vydala knihu Jak kůra Česko sežral, která je inspirována zejména kůrovcovou kalamitou na Vysočině. Hlavním hrdinou je lýkožrout Kůra, kniha obsahuje 20 pracovních listů zaměřených na lesní pedagogiku. Některé Leoniny stolní hry, které vymyslela, vydává Albi. Leonina činnost nás v redakci velmi zaujala, nejen proto, že jsme také rodiči, a tak jsme se jí na pár věcí zeptali...

Leono, kde berete inspiraci pro své příběhy a hry?

Největší inspirací jsou pro mě rozhodně mé děti. Jejich otázky, úvahy a zájmy, z nich pramení základ mojí tvorby.

Na podzim vám vyšla kniha o lýkožroutu Kůrovi. Jak vznikala? Jak jste vybírala tým, který s vámi na Kůrovi pracoval, případně i na jiných projektech?

Při práci na knize Jak Kůra Česko sežral, bylo nejnáročnější sehnat ilustrátora, jehož tvorba by se mi líbila, který by měl čas a nechtěl příliš vysoký honorář. Ne, že bych podceňovala jejich práci, vůbec ne, ale prostě si musíte spočítat, kolik za ilustrátora můžete zaplatit a kolik už ne. Musíte přesně započítat všechny náklady a určit si cenu, za kterou jste schopná knihu prodat.

Jste speciální pedagožka a logopedka. Můžete ze své zkušenosti prozradit, proč dnes tolik dětí potřebuje péči logopeda?

Lidé jsou o logopedii dobře informováni. To, co se dříve neřešilo, tomu je dnes věnována pozornost. I mnozí dospělí začali logopeda sami navštěvovat. Rodiče i učitelé si všímají odlišností a nečekají, jestli se to samo třeba nespraví. O logopedii je zájem i proto, že má prokazatelné výsledky. I drobné komunikační odlišnosti mohou být velmi stresující a znevýhodňující.

Jak posilovat slovní zásobu u dětí, kromě čtení?

Slovní zásobu lze cíleně rozšiřovat, podobně jako když se učíte cizí jazyk. A samozřejmě četba, konverzace a různé tematicky zaměřené pracovní listy k tomu patří. Je důležité se nesoustředit pouze na výslovnost, která je samozřejmě důležitá, ale právě i na slovní zásobu, schopnost porozumění řeči, komunikace a užívání správných gramatických jevů.

Co si myslíte o naučných hrách na počítačích?

Určitě existují kvalitní hry, ale je důležité nevzdělávat se pouze prostřednictvím počítače. Je potřeba také jít ven, do skutečné přírody a světa a učit se opravdovými zkušenostmi. 

Pracujete už na nějaké další hře nebo knize?

Ano, pracuji na knize, která se bude věnovat jedné historické události, která se odehrávala na Jihlavsku v letech 1944 až1945.

Kde mohou zájemci vaši knihu a pracovní sešity zakoupit?

Knihy vydané Albatrosem (Nezlob, Nechte toho a Zahrada dětem) jsou dostupné ve většině elektronických knihkupectví, Jak Kůra Česko sežral pouze u Kosmasu. Konverzační karty distribuuje Albi. A samozřejmě u mě.

Připravila: Ivona Kavalierová
Foto: archiv Leony Šťávové