08. listopadu 2022
4 minuty čtení

Jak bude Jihlava svítit o Vánocích?

Vánoční čas si bez výzdoby a světýlek ve městech snad ani neumíme představit. Jakmile se rozsvítí ozdoby i stromy v centrech měst, všichni začneme nasávat tu pravou adventní a vánoční atmosféru. Jenže drahé energie a potřeba šetřit do toho hází tak trochu vidle. A tak si přečtěte, jak to bude s vánoční výzdobou v některých místech na Vysočině, a samozřejmě i v Jihlavě.

Jihlava chce na vánoční výzdobě šetřit hlavně vynecháním populárního kluziště, které bylo v minulých letech v centru města. Evokovalo adventní věnec uprostřed vánočního tržiště, výroba ledu byla ale hodně energeticky náročná. Letos už tedy bez bruslení přímo na náměstí.

Odhadované náklady za ozdobení vánočního stromu, ulic Matky Boží, Komenského, Palackého a Benešova a sloupů veřejného osvětlení v horní i spodní části Masarykova náměstí, za údržbu i elektřinu jsou asi 400 000 korun, uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. Cenu elektřiny má podle něho radnice do konce roku zafixovanou, zajištěnou má i dodávku většiny spotřeby pro příští rok, část ale za spotové ceny. "Odhadujeme, že náklady na energie meziročně stoupnou přibližně na dvojnásobek," uvedl Daněk.

A jak je to jinde na Vysočině?

Mnohá města na Vysočině chtějí i letos zachovat vánoční výzdobu v rozsahu, na který jsou lidé zvyklí. Omezení se přesto chystají. Někde rozsvítí vánoční strom později, jinde ubude vánočně osvětlených ulic. Města často spoléhají na to, že ještě mají zajištěnou elektřinu za ceny nasmlouvané před jejím výrazným zdražením. 

Platí to například pro Brtnici na Jihlavsku. "Máme starší dohodu na elektřinu a ta cena je pro nás zatím rozumná, vyhovuje," řekl  starosta asi čtyřtisícového města Jan Přibyl (MYHA Brtnice).

V pětitisícové Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku kvůli úspoře o týden oddálí rozsvícení vánočního stromu, řekl starosta Jan Kotačka (SNK ED). Strom bude svítit až od 3. prosince. Jinde ho rozsvítí společně s další výzdobou první adventní neděli 27. listopadu. Náměšťská výzdoba je podle Kotačky už řadu let decentní a úsporná, nasvícené jsou zejména některé velké stromy. 

Žďár nad Sázavou chce výzdobu zredukovat. Zachovaná bude výzdoba centra města podél hlavní silnice, vánoční strom na náměstí Republiky nebo okolí kulturního domu. V předchozích letech byla výzdoba i v mnoha dalších ulicích včetně Brněnské, Brodské, Jihlavské či Žižkově ulici.

Pelhřimov ani Třebíč na vánoční výzdobě letos šetřit nechtějí. „Nezvažujeme omezit vánoční osvětlení města a místních částí. Těší nás, že budeme moci občanům v této neklidné době alespoň trochu zpříjemnit adventní čas světelnou výzdobou a přispět tak ke sváteční pohodě a navození správné vánoční atmosféry," uvedl místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš (TOP 09). 

Výrazně nákladnější bude nová výzdoba v Třebíči. Za zakoupenou výzdobu radnice zaplatila přes milion korun, dalších asi 1,4 milionu korun dá za pronájem 3D světelných objektů, vyplývá to z informací na webu města.

Zdroj: čtk, Foto: redakce

Dále doporučujeme