15. října 2022
2 minuty čtení

Inaugurace rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava Zdeňka Horáka se konala v Gotické síni radnice za účasti zástupců českých vysokých škol

Zdeněk Horák byl slavnostně uveden do funkce rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) 12. října 2022 v Gotické síni jihlavské radnice. Bude usilovat o to, aby jediná veřejná vysoká škola na Vysočině dál zlepšovala svoji pozici profesně zaměřené vzdělávací instituce.

Akademický senát školy Horáka kandidátem na rektora zvolil v lednu, následně ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Horákovo čtyřleté funkční období začalo 24. července, kdy v čele školy vystřídal Václava Báču.

Tradičního akademického obřadu se účastnili zástupci VŠPJ i ostatních vysokých škol. Oděni byli v talárech a použity byly insignie vysoké školy – rektorský řetěz, žezlo a prorektorské řetězy.

Na slavnostní akci nechyběla ani primátorka Jihlavy Karolína Koubová, hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a náměstek ministra školství pro řízení sekce operačních programů Václav Velčovský.

Kdo je Zdeněk Horák

Rektor Zdeněk Horák je čtvrtou osobností v čele jihlavské vysoké školy. Ve funkci vystřídal Václava Báču, který byl rektorem v letech 2014–2022. Václav Báča působí na VŠPJ i nadále, a to jako prorektor pro vnější, vnitřní a mezinárodní vztahy.

Šestačtyřicetiletý Horák je absolventem biomedicínského a rehabilitačního inženýrství na ČVUT v Praze, kde se stal také docentem. Na jihlavské vysoké škole působí od roku 2015. Před svým zvolením rektorem byl prorektorem pro tvůrčí a projektovou činnost a vedoucím katedry technických studií. Je také akademickým pracovníkem na třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Zdroj: čtk, www.jihlava.cz/jezkovyoci