28. února 2023
2 minuty čtení

I když je deváťáků o několik stovek více než před rokem, kapacity středních škol jsou prý dostačující

V devátých třídách základních škol je na Vysočině přes pět tisíc žáků. Ve středu končí termín, do kdy mohou podat přihlášku na střední školu. Přestože je nyní žáků devátých tříd asi o 400 více než před rokem, jsou podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové kapacity středních škol v kraji dostačující.

Nové obory

Například žďárská Střední průmyslová škola otevře od příštího školního roku obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, střední odborná škola v Bystřici nad Pernštejnem začne nabízet obor zemědělské práce, gymnázium v Telči otevře obor předškolní a mimoškolní pedagogika.

Mezi další opatření, jak zajistit populačně silným ročníkům místo na střední škole, patří podle Svatošové také povolení vzniku soukromé střední školy nebo zvýšení nejvyššího možného počtu žáků některých gymnázií a středních škol.

Střední školy a gymnázia budou moci do příštího školního roku podle odhadu kraje přijmout asi 6000 dětí. 

Víc zájemců než volných míst se očekává u gymnázií a oborů informační technologie, obchodní akademie, praktická sestra nebo stavebnictví a veterinářství.

První ročníky gymnázií nyní na Vysočině navštěvuje 1137 žáků, o 38 víc než loni. První ročník maturitního oboru studuje 2709 žáků, obory učební navštěvuje 1863 dětí. Před rokem bylo žáků prvních ročníků maturitních a učebních oborů středních škol asi o 470 méně.

Počet dětí přicházejících na střední školy bude podle odhadu kraje postupně růst. Nynějších žáků pátých tříd, kteří před sebou mají druhý stupeň základní školy, je přes 5200. Prvňáčků je v kraji asi 5500.

Všech žáků středních škol včetně gymnázií je teď na Vysočině asi 18800, v roce 2020 jich bylo přibližně o 1000 méně a v roce 2018 bylo středoškoláků v kraji zhruba 17.200.

Zdroj: čtk
Foto: redakce