11. května 2022
2 minuty čtení

Hudba tisíců - Mahler Jihlava: nabídne koncerty i videomapping

Jihlavský festival Hudba tisíců - Mahler Jihlava se připravuje na svůj 21. ročník.  První koncert si budete moci užít v úterý 17. května odpoledne, kdy vystoupí orchestr jihlavské Základní umělecké školy pod vedením Jana Noska v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě. Na stejný den večer připravila jihlavská radnice Mahlerovský videomapping.

Na první hudební produkci festivalu naváže 18. května zahajovacím koncertem, při kterém se představí sólista Jiří Rajniš, Český národní symfonický orchestr, čerstvý nositel prestižního ocenění Grammy, a rakouský dirigent Vinzenz Praxmarer. Na programu budou písně Gustava Mahlera ze sbírky Des Knaben Wunderhorn, předehry k operám Prodaná nevěsta a Hubička Bedřicha Smetany a části z oper Alexandra Zemlinského Das war einmal a Kleider machen Leute.

Koncerty budou také v Kalištích a Nové Říši

Podle webu festivalu je naplánováno dalších deset koncertů. V Mahlerově rodišti v Kalištích u Humpolce se 29. května uskuteční 11. ročník festivalu mladých dechových hudeb. V Nové Říši na Jihlavsku zazní 3. června obnovená světová premiéra díla Mše svatá Aloise Leopolda Hoffmanna v podání chlapeckého sboru Boni pueri a Wranitzky Kapelle. Účinkujícími festivalu budou také zahraniční sólisté a soubory jako trumpetista Gábor Boldoczki, Helsinki Baroque ensemble, Komorní orchestr VŠMU z Bratislavy nebo kytarista Miloš Karadaglič.

Festival bude mít i svůj podzimní epilog, při kterém vystoupí Václav Hudeček se souborem Barocco sempre giovane. 

Jihlavský rodák Gustav Mahler

Gustav Mahler se narodil v roce 1860. Do roku 1875 žil v Jihlavě. Byl jedním z neuznávanějších dirigentů své doby. V roce 1897 se stal ředitelem vídeňské Státní opery, s taktovkou to dotáhl i do Metropolitní opery v New Yorku. Jeho dílo zahrnuje deset symfonií, písňové cykly a jedno sborové dílo. Zemřel 18. května 1911 ve Vídni.

Zdroj: ČTK, foto: www.jihlava.cz

Dále doporučujeme