11. září 2023
2 minuty čtení

Horníci z Jihlavy dělali parádu v Ostravě

Víte, co je to Fajront? Řeč je o vrcholu setkání hornických měst a obcí, vychází z názvu označení hornické směny v dole. U letošního 27. sekání v Ostravě nemohli chybět ani zástupci z Jihlavy.

V pátek 8. září ve Vítkovicích všechny účastníky i diváky čekala vernisáž výstavy Hornické stopy, v sobotu potom slavnostní mše v katedrále Božího Spasitele.

„Hornickou parádu, což je průvod všech horníků, zahájili slavnostní salvou členové Společnosti přátel dělostřelby z Jihlavy. Poté se za zvuku zvonů katedrály vydal průvod na cestu centrem města až na Slezkoostravský hrad, kde byly představeny jednotlivé spolky a města, a proběhlo tradiční stužkování praporů. Zároveň byl připravený bohatý doprovodný kulturní program, koncerty, divadelní představení nebo audiovizuální produkce," uvedl magazín Ježkovy oči.

Do Ostravy dorazilo přes 800 horníků z Česka, Slovenska i Polska, za Jihlavu se setkání zúčastnili zástupci vedení města, pracovníci jihlavského podzemí a havířci z Jihlavského havířského průvodu. Příští setkání se uskuteční v Jílovém u Prahy.

Zdroj a foto: fb Jihlavský havířský průvod, www.jihlava.cz/jezkovyoci