25. července 2022
4 minuty čtení

Horké počasí na Vysočině urychluje sklizeň obilí i řepky

Do začátku tohoto týdne posekaly kombajny 29 procent obilovin, řepka byla sklizená z víc než třetiny polí. Hektarové výnosy jsou zatím o něco lepší než před rokem. Obilovin zemědělci z hektaru v průměru odvezli 6,3 tuny, což je o 240 kilogramů víc, než byl celkový loňský výsledek. Vyplývá to z dnešních dat jihlavské agrární komory a ministerstva zemědělství.

Řepku začali zemědělci v tomto kraji sklízet v uplynulém týdnu. Výnos se u této plodiny blíží k 3,6 tuny z hektaru, zatímco před rokem byl necelé 3,4 tuny.

"Mimo pšenici jarní, žito a oves, ty jdou naposled, se začalo prakticky se sklízením všech komodit. Počasí tomu přeje," řekl ČTK ředitel jihlavské agrární komory Vlastimil Vaněk. Svážené obilí se většinou nemusí dosoušet. Nejrychleji na Vysočině postupují žně na Třebíčsku, kde bylo do dneška posekáno skoro 65 procent polí s obilovinami a řepka tam je sklizená téměř ze 70 procent.

Na celé Vysočině jsou obiloviny sklizené na 39.900 hektarech polí z celkových 137.900 hektarů. Ke konci se blíží sklizeň ozimého ječmene, který vyrostl na 14.900 hektarech orné půdy. Jeho výnos v průměru mírně převýšil 6,7 tuny. Nad šesti tunami se drží také hektarový výnos pšenice ozimé, která je sklizená z 24.200 hektarů.

V Česku sklidili zemědělci do dneška skoro 40 procent obilovin, sklizeň řepky je mírně za polovinou. U obilovin je zatím republikový výnos v průměru 5,85 tuny z hektaru a u řepky 3,28 tuny.

Minulý rok se kvůli dešťům žně na Vysočině protáhly až do září. K 19. červenci byly tehdy obiloviny sklizené z 2,3 procenta polí a řepku tou dobou ještě zemědělci ani nezačali sekat.

Zdroj: čtk
Foto: pexels.com