06. prosince 2022
3 minuty čtení

Horácké divadlo představí Šepoty a výkřiky. Hra o třech sestrách, kdy jedna umírá, má premiéru 10. prosince

Horácké divadlo Jihlava připravuje pod režijním vedením Jakuba Čermáka inscenaci Šepoty a výkřiky spisovatele a dramatika Ingmara Bergmana. Podle mluvčí divadla Mirky Kvíčalové je to poprvé, kdy Čermák připraví hru pro velkou scénu, prozatím s jihlavským divadlem spolupracoval na kusech uvedených na malé scéně. Premiéra Šepotů a výkřiků je plánována na 10. prosince.

Na jevištní úpravě hry se kromě Jakuba Čermáka podílel také dramaturg Horáckého divadla Jaroslav Čermák. Hra se v jihlavské úpravě odehrává na rodinném statku, kde žije i trojice sester, jedna z nich umírá. "Nahlížíme pod vrstvy únavy a vyčerpání způsobeného vytrvalou péčí o umírající. Tento prostor na pomezí světa živých a mrtvých střídavě bystří a unavuje smysly, a rovněž vlivem emocionální ozvěny z blížícího se odchodu blízké bytosti naskýtá plochu vnitřního tázání a nahlížení na vlastní život z více úhlů," uvedl Jaroslav Čermák.

Péče o potřebné i tlak, který taková starost na všechny zúčastněné vytváří, je podle něho v širší diskuzi stále potlačované a opomíjené téma, přitom mnoho zkušeností poskytly společnosti také poslední dva roky pandemie covidu-19.

Role sester ztvární Barbora Bezáková a Stanislava Hajduková, roli umírající sestry Agnes svěřil režisér Šárce Býčkové. Služebnou Annu bude hrát Lenka Schreiberová. Jako hosté se na inscenaci podílejí kromě režiséra Jakuba Čermáka také Pavlína Chroňáková, autorka scény, a kostýmní výtvarnice Martina Zwyrtek.

Jakub Čermák pro Horácké divadlo zpracoval inscenace Utrpení Mladého Werthera a následně Tajemství, šílenství, podivnost, láska (Ženy Boženy Němcové). Pro velkou scénu měl před dvěma lety v plánu režijně vést nastudování hry Friedricha Schillera Panna Orleánská. Premiéra se neuskutečnila, protože divadla byla uzavřená kvůli koronavirovým omezením.

Švédský spisovatel, dramatik a režisér Ingmar Bergman se narodil v roce 1918. Patří k výjimečným postavám švédské kinematografie. Řada jeho filmů se dočkala divadelního zpracování. Jevištní úpravu mají i Scény z manželského života, Po zkoušce, Nevěra nebo Fanny a Alexandr.

Zdroj: čtk, foto: Horácké divadlo Jihlava
 

Dále doporučujeme